Pamięci Profesora Andrzeja Krzysztofa Kwaśniewskiego (1947-2011)
CURRICULUM VITAE
czerwiec 2011- Cosmos. Urodziłem się 16 grudnia 1947 roku w Sopocie. Maszyna różnicowa Babbage'a.
- Dzieciństwo spędziłem początkowo w Lidzbarku Warmińskim a potem w Lipnicy Murowanej - małym miasteczku podgórskim niedaleko Bochni.
- Liceum Ogólnokształcące, do którego zostałem przyjęty bez egzaminu (nagroda od Pana Profesora Hugo Steinhausa) ukończyłem w Świdnicy Śląskiej w 1965 roku i w tym samym roku zostałem przyjęty bez egzaminu na Uniwersytet Wrocławski na kierunek - fizyka. Na I roku od razu zakochałem się ...
- W czerwcu 1970 roku ukończyłem studia magisterskie z wynikiem bardzo dobrym i podjąłem studia doktoranckie z fizyki teoretycznej. W grudniu 1974 roku obroniłem pracę doktorską pt. "Model teorio-polowy liniowej trajektorii Regge z zespolonym spektrum mas".
- Pracowałem od tej pory w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytewtu Wrocławskiego. Uczestniczyłem w wielu konferencjach i dość często wyjeżdżałem: do Rzymu, Triestu, Florencji czy Tuluzy. Występowałem też na seminariach i konferencjach w Montpellier, w Warnie, w Dubnej, w Czechach, na Słowacji, w Meksyku oraz w Seulu (1985r). Semestr 1976/1977 spędziłem w Stanowym Uniwersytecie w Stony Brook na za proszenie Profesora Chen Ning Yang`a - laureata Nagrody Nobla.
- Pracę habilitacyjną o kohomologicznej klasyfikacji uogólnionych algebr Clifforda złożyłem na Uniwersytecie Wrocławskim w 1988 roku. Rada Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego podjęła w styczniu 1991 roku uchwałę o nadaniu mi stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk etc. w specjalności fizyka matematyczna.
- Od jesieni 1988 roku byłem pracownikiem Filii Uniwersytetu Warszawskiego (obecnie - Uniwersytetu w Białymstoku) a od 1993 pracuję na stanowisku profesora mianowanego - obecnie na czas nieokreślony. Jestem uhonorowany członkowstwem w Międzynarodowym Instytucie: Institute of Combinatorics and its Applications o zasięgu globalnym. Jestem Editorial Committee Member w Advanced Studies in Contemporary Mathematics. Jestem Editorial Board Member of Journal of Analysis and Applications (INDIA).
- Prowadziłem wykłady na Uniwersytecie Wrocławskim; Warszawskim - Filia; na Politechnice Białostockiej; w Wyższej Szkole Matematyki i Informatyki Użytkowej i na Uniwersytecie w Białymstoku - między innymi z: metod matematycznych w fizyce; mechaniki kwantowej (dwie książki); mechaniki analitycznej; klasycznej teorii pola; z termodynamiki, z fizyki statystycznej, oraz
z
INFORMATYKI i MATEMATYKI dla INFORMATYKÓW
z algorytmiki i wstępu do programowania. Praktyka 10-letnia, pięć pozycji z serii MBM
z algorytmiki i baz danych (praktyka 7-letnia), z matematyki dyskretnej (praktyka 8-letnia), z algebry (książka i dwa zbiory zadań, praktyka 30-letnia); ze wstępu do teorii prawdopodobieństwa, z równań różnicowych i różniczkowych, z analizy matematycznej (patrz zeszyty "MBM", (praktyka 15-letnia), a także prowadziłem wykłady monograficzne między innymi z: elementów analizy kombinatorycznej oraz ze skończonego rachunku operatorowego (dział analizy kombinatorycznej) dla studentów V roku Matematyki (UwB). Prowadzę też wykład i ćw. z: Elementy Logiki i Teorii Mnogości.MBM-23 Algorytmy i iteracje – pierwsze intuicje str. 52 MBM-24 Algorytmy i iteracje -w przykładach str. 87 MBM-25 Elementy algorytmiki w programowaniu str. 60 MBM-32 O złożoności czasowej i pamięciowej algorytmów str. 17 MBM-33 Typy zmiennych, funkcje i procedury str. 48 - Jestem autorem m. in. prawie stu rozpraw naukowych w anglojęzycznych mediach o zasięgu międzynarodowym globalnym
[patrz publikacje]
Uwaga: na 98 publikacji, 76 publikacje
[5]-[11],[14],[15],[18],[23],[25],[26],[31]-[34],[39]-[44],[46] - [98]
to - TO publikacje z Matematyki - a w tym od kilkunastu lat prace z pogranicza z informatyką teoretyczną [t.j. dotyczy, obejmuje powyższe m.inn. dynamiczne bazy danych, analizę kombinatoryczną, współczesny rachunek różnicowy w - posiadającym kombinatoryczne interpretacje - sformułowaniu operatorowym na algebrze szeregów formalnych (funkcji tworzących nieprzebranej liczby odmian)]. - Obecna tematyka badań: Szczególne struktury kombinatoryczne i oraz zastosowania algebr incydencji i rozszerzeń operatorowego rachunku umbralnego Roty
- Wypromowałem dwoje doktorów:
- Wybrane zastosowania algebr z gradacją 27/03/2002, autor rozprawy doktorskiej Wiesław Władysław Bajguz,
- Rozszerzenia rachunku operatorowego Mullina-Roty i pokrewne zastosowania analizy kombinatorycznej, 30/09/2008, autorka rozprawy doktorskiej Ewa Krot-Sieniawska
- Jestem współorganizatorem II UwB, współautorem programu II UwB. Byłem pierwszym dyrektorem Instytutu Informatyki UwB
- Jestem kierownikiem Katedry Matematyki Dyskretnej i Informatyki w
Wyższej Szkole Matematyki i Informatyki Użytkowej - Jestem promotorem kilkudziesięciu prac dyplomowych
- Jestem żonaty i jestem ojcem trzech dorosłych synów.
- Z pracy zawodowej.
Niedaleko Przytorowej...
...na polanie
... ostatni rocznik kierunku Wychowanie TechnicznePrzed laty... w podziemiach na Przytorowej...
Zorganizowałem i byłem kierownikiem KKP:
http://physics.uwb.edu.pl/if/z_edutec.htm
Ale to już...
przeszłość
historia z kluczem
...a raczej z kluczykiem ...
od gabloty.... - Z życia osobistego:
...Świt...
przecież nic nie powiedziałem
nareszcie uśmiech -
Z pracy zawodowej ....
A. K. Kwaśniewski w fotelu obrotowym p.t. "prestiż"
Zainteresowania obecne to:
(patrz: spis publikacji, seminaria, preprinty)
kombinatoryka, rekurenje wyższych rzędów,
zastosowania i rozszerzenia skończonego rachunku Roty
(tzw. rachunek umbralny)Opublikowałem kilkadziesiąt prac i kilka książek.
KONFERENCJE
Uczestniczyłem w wielu konferencjach.
Byłem współinicjatorem i autorem I wersji
Informatora Wydziałowego (brak)
Byłem współorganizatorem
Regionalnego Konkursu InformatycznegoJestem autorem informatorów na rok 2000 i 2001 dla kandydatów na studia na kierunku Informatyka UwB
-
Obecnie cechuje mnie (między innymi na sprawy tzw. postępu w nauce) nieco bardziej chyba zrównoważony punkt widzenia.
punkt widzenia .... -
Tym bardziej z tej odległości cieszyłem się zrazu, że biblioteka zakładowa (od lat nieistniejącego już ZFM) powstała z części zasobów śp. Eugeniusza Kohane będzie upamiętniała tę wspanniałą postać tętniąc życiem.
No cóż, i szlachetnie siwawy Profesor ze zjęcia podziękował za współpracę z (...) z UwB... a od 2004r. ? ... Sprawca ofiarodawstwa dobijał się u władz UwB decyzji o skatalogowaniu Księgozbioru. I nic to, że na pismie Dziekana Wydziału Fizyki UwB do Radcy Prawnej UwB z dnia 17 października 2007-10-17, w odręcznej adnotacji Radcy Prawnej– kilka miesięcy później - czytamy: "należy podpisać decyzję o skatalogowaniu i szerokim udostępnieniu".
I nic to, że wydelegowana do sprawy Pani Prorektor w dokumencie (mam kopię) o znaczeniu prawnym z dn. 17-06-2009r. zapewniała- cytuję: "Ten księgozbiór posiada spis gdzie kopia tego spisu znajduje się w Bibliotece Instytutu Matematyki UwB w Białymstoku. Jednakże zobowiązałam Pana(...) do formalnego skatalogowania tego księgozbioru do końca bieżącego roku", dalej stwierdzając "Nie wiem czy są osoby odpowiedzialne imiennie za ten księgozbiór, ..."
Za to po drugim piśmie - teraz z powiadomieniem instytucji kontrolnej zewnętrznej- otrzymałem w końcu od w/w Pani Prorektor 6 grudnia 2010 roku odpowiedź-zapowiedź tego, że "Księgozbiór Eugeniusza Kohane" bezpiecznie istnieje wyodrębniony jako nieskrywana całość cytuję: " 1) księgozbiór jest w trakcie wprowadzania do nowego elektronicznego systemu katalogowania "Aleph" o zasięgu krajowym, 2) została wyznaczona imiennie osoba odpowiedzialna za "Księgozbiór Eugeniusza Kohane". Księgozbiór jest dostępny na zasadach bibliotecznych poprzez Bibliotekę Wydziału Matematyki i lnformatyki." koniec cytatu.
Czy dziś można to sprawdzić? Chociażby w/g Katalogu Biblioteki Instytutu Matematyki ? - Dziś 25 lipca 2011 r. książki z księgozbioru w dalszym ciągu znajdują się w pokoju Pana (...) a z systemu katalogowego nie dowiesz się czy wogóle istnieje księgozbiór książek opieczętowanych przeze mnie pieczątką pieczątką o treści:
"DAR"
KSIĘGOZBIÓR
Eugeniusza Kohane
(1931-1992)
Czy można zatem stwierdzić jakie wolumeny z pokoju Pana (...) opatrzone powyższą pieczątką zostały skatalogowane w katalogu bibliotecznym Systemu Aleph? Chociażby w/g już cytowanych słów Pani Prorektor: "Ten księgozbiór posiada spis gdzie kopia tego spisu znajduje się w Bibliotece Instytutu Matematyki UwB w Białymstoku."? Kopii tego spisu w IM UwB (czerwiec/lipiec 2011) mi nie udostępniono ani nie udzielono informacji czy kopia taka istnieje. Pani Koordynator odsyła mnie listem e-mailowym z Fri, Jul 1, 2011 at 8:04 AM do Pana (...).
Kilka ocalałych z "rozpraszania" nie wiadomo ilu książek z pokoju Pana (...) z tą właśnie pieczątką można znaleźć w Bibliotece Wydziału Fizyki UwB. -
Z bliska - bywa - staram się czynić dobrze, choć nie powiem, żeby zawsze
mi to wychodziło dobrze ... i na dobre. ... Ale i tak to co najważniejsze
przemijając wciąż odnawia się w kolejnych pokoleniach
- KKP ... przeminęło (?) ... powstał Instytut Informatyki napełniony gwarem. To szumi tam i zapełnia przyszłość Wielki Wyż Demograficzny wzbudzony przez stan "wyboru mniejszego zła"
- Podsumowanie - detonacja losu
22 October 2002 ZMD jeszcze w całości (na Zjeździe PTM) - wkrótce "wendetta" i rozpirzenie ... (vide Podsumowanie - detonacja losu)
brodę zapuszczam i nie odpuszczam (vide Podsumowanie - detonacja losu)
1.10.2002,
Uroczyste wręczenie dyplomu Doktorowi W.B. - promotor akk |
1.10.2002 - VERITAS ET LIBERTAS W.B. wypromowany uroczyście - w znakomitym towarzystwie |
No i tak ...
... tak ...
nareszcie akk się postarzał, ale za to Andrzej ho, ho ...
miałem zaszczyt z Tym-Tytanem-Twórcą (TTT) współpracować przy "dyplomówkach" bez liku.
Boże Błogosław Jego i innych wszystkich ludzi dobrej woli.
A.K.K. zachęca do odwiedzenia:
PANTEONu
Wybitne osobowości matematyki na przestrzeni tysiącleci
- około 1000 odniesień w porządku alfabetycznym
http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/BiogIndex.html
MBM
Zapraszam
do wszechstronnego i nieograniczonego korzystania z pozycji
Małej
Biblioteczki Matematycznej
Jej
egzemplarze papierowe znajdziesz w bibliotekach przy Lipowej, Sosnowej,
...(?)
Życzę
wiele pożytku z lektury - a jeśli masz uwagi, znalazła(e)ś bląd -
za-e-mailuj
mi o tym . Czołem.