G3D: Kurs

Kurs Grafiki 3D

Początek reaktywacji?

Filmy które zebrałem poniżej mogą posłużyć do poznania Blendera w stopniu podstawowym i przeznaczone są dla osób początkujących. Zamieściłem tutaj również materiały bardziej zaawansowane licząc na to, że z czasem moi studenci będą w stanie z nich skorzystać. Niektóre filmy pochodzą z YT i należą do innych autorów, polecam je bo są wartościowe.

Logo które widzisz przy tytule pochodzi z oryginalnego, starego Polskiego Kursu Blendera (510 filmów na liście w YT), którego jestem głównym autorem. Prowadziłem ten kurs w latach 2013-2019, i obejmował on wersje Blendera od 2.61 do 2.8. Obecnie tworzę nowe poradniki dla Blendera 4.2+, przeznaczone główne dla moich studentów.

Obecna liczba nowych poradników:
116

Wstęp

Zakładanym poziomem wejściowym do tych ćwiczeń i materiałów jest poziom 0 (podstawowy).

! - jeżeli widzisz ten znak przy numerze poradnika, to jest to poradnik OBOWIĄZKOWY.
Trudność jest określana tak, jakby oglądać wszystko od początku, nic nie wiedząc, i stopniowo nabywać umiejętności.
1
Trudność:
Podstawowa wiedza którą trzeba poznać, aby łatwiej ogarniać następne poradniki. Możesz tu wrócić jeżeli się śpieszysz. Całkowicie początkujący - to dla Was. Umieściłem obok poradników ich względny stopień trudności w skali od 0 do 5. Najtrudniejsze mają pięć punktów i w takich przypadkach nie tłumaczę wszystkich podstawowych skrótów lub operacji, chyba, że pojawiają się pierwszy raz. Kursy ułożone są chronologicznie, ale niektóre z tematów możesz pominąć, jeżeli się śpieszysz.
2!
Trudność:
Najważniejsze sposoby poruszania się w Widoku 3D oraz pozostałych częściach Blendera. Warto poznać szczególnie jeżeli znasz już inne programy do modelowania 3D, gdyż Blender ma swoje unikalne zasady. W swoich poradnikach trzymam się zasady, że do zaznaczania używam konsekwentnie prawego klawisza myszy (w odróżnieniu od innych popularnych programów lub systemów). W dodatku uważam, że to dobry pomysł, aby lewy przycisk myszy służył do zadań głównych.
3!
Trudność:
Cały zestaw najważniejszych opcji potrzebnych do wygodnej pracy w środowisku 3D. Początkującym będzie łatwiej pracować, a zrozumienie działania poszczególnych opcji tłumaczę nieco później. Zaawansowani mogą sami przestawić sobie konfigurację na odpowiadającą ich potrzebom. Jest to w zasadzie tylko część całego tematu związanego z ustawieniami początkowymi Blendera.
4
Trudność:
Blender posiada tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy skrótów klawiszowych. Zależą one od kontekstu, obszaru i wybranych aktywnych narzędzi. Konfiguracja poleceń w sposób ergonomiczny jest super ważna. Pokazuję tutaj jak można zmieniać skróty klawiszowe, usuwać lub definiować je dla menu, których domyślnie nie można zmienić.
5
Trudność:
Ekran Blendera jest podzielony na różne obszary pełniące różne funkcje. Każdy z nich może być ustawiony zgodnie z potrzebami użytkownika, czyli Twoimi. Warto poznać podstawowe zasady pracy z powierzchnią ekranu i sposobem konfiguracji swojej przestrzeni roboczej.
6
Trudność:
Zasadą pracy w Blenderze jest, że można mieć na ekranie dowolny kontekst i dowolny edytor, o dowolnej powierzchni. Zarządzanie obszarami, które pozwalają edytować lub zarządzać sceną jest kluczowe dla wygodnej pracy. Warto zatem poznać podstawy obsługi, zmiany rozmiaru i sposoby szybkiego wprowadzania modyfikacji do tego, co trzymamy na ekranie.
7!
Trudność:
Zasady dzielenia obszarów na pod-obszary, i zasady ich ponownego łączenia. Warto poznać szybkie sposoby na konfigurację powierzchni ekranu, aby wydajniej pracować w przyszłości.
8
Trudność:
Osoby, które pracują na stanowiskach z wieloma monitorami, na pewno docenią możliwość wydzielenia dowolnego obszaru do osobnego okna, które można następnie ustawić w najwygodniejszym miejscu. W tym krótkim poradniku pokazuję jak można zrobić okno z dowolnego obszaru, poprzednio obecnego w oknie głównym Blendera.
9
Trudność:
W przypadku gdy Blender domyślnie otwiera nowe okna (np. przegląd plików, lub rendering), możemy skonfigurować go w ten sposób, aby te okna otwierał albo pełno-ekranowo, lub w formie chwilowo aktywnego obszaru, zastępującego nasz używany obszar w głównym oknie. Z takich tymczasowych okien lub obszarów wychodzi się często naciskając klawisz Esc.
10
Trudność:
W tym filmie zobaczysz krótki przegląd obszarów oraz niektórych wtyczek (addonów) uruchomionych w Blenderze. Pokazuję które wtyczki można bezpiecznie wyłączyć, a które są (lub będą) potrzebne nawet podczas prac początkujących. Wspominam też o Assetach - które można przeglądać i dodawać z poziomu dodatkowym panelu, w którym widać tekstury, modele i inne dobrze rzeczy. Jest to przegląd różnych komponentów i ekranów Blendera, oraz ich ustawienie nakierowane na prace z grafiką statyczną. Warto zapisać ustawienia ekranu po takiej pracy.
11
Trudność:
Mówi się, że tylko twardziele nie zapisują swoich plików. Warto jednak polegać na czymś więcej niż tylko na stabilności zasilania - zatem zapisuj swoją pracę, i rób to często. W tym filmie pokazuję również jak można podczas zapisu stworzyć katalog na dodatkowe pliki oraz wspominam o plikach zapasowych.

Tryb Obiektowy i transformacje GRS

Zakładanym poziomem wejściowym do tych ćwiczeń i materiałów jest poziom 0 (podstawowy).

12!
Trudność:
Podstawy przesuwania obiektu w osiach i poza nimi. Opowiadam o różnych metodach umieszczenia dowolnych obiektów scenie, oraz o kontroli ich położenia nawet jeżeli są zaznaczone. Warto wiedzieć dlaczego po zaznaczeniu kilku obiektów przesuwa się tylko jeden, i do czego służy wciśnięty klawisz Alt. Poruszam też bardzo ważny temat - Obiekt Aktywny, którego istnienie trzeba zrozumieć.
13!
Trudność:
Obiekt można obracać, to każdy wie. Ale niewielu zdaje sobie sprawę, że obiekt za pomocą rotacji można także przesuwać. W związku z tym, opowiadam o różnych metodach transformacji obiektów (grupowo, po ich zaznaczeniu), co przydaje się zwłaszcza podczas obrotów (lub skalowania). Orientacje transformacji to temat już trochę bardziej złożony niż podstawowy, ale trudno się obejść bez tej wiedzy, jeżeli chcemy zrobić czasami nietypowe działania.
14
Trudność:
W tym poradniku pokazuję jak można wykorzystać różne opcje Widoku 3D oraz orientacje transformacji, podczas obrotów, skalowania i przesuwania, aby uzyskać rozłożenie obiektów ustawionych w kształcie litery "L" które będzie całkowicie płaskie, wyprostowane. Tego typu taktyka, aby zarządzać grupowo obiektami, wymaga często przemyślenia i wykorzystania bardziej złożonych operacji i bardziej zaawansowanych opcji, dlatego warto zapoznać się z materiałem, a potem spróbować samodzielnie swoich sił. Warto też rozważyć jak można byłoby w minimalnej liczbie operacji "rozwinąć" zestaw obiektów ustawionych np. w kole, lub w kwadracie.
15
Trudność:
Czasami podczas skalowania obiektu może pojawić się kłopot, ponieważ obiekt "rośnie" we wszystkich kierunkach, i przez to jego spód zaczyna zagłębiać się w podłożu. Trzeba wtedy taki przeskalowany, powiększony lub pomniejszony obiekt poprawiać, aby nadał był na odpowiedniej wysokości. Skalowanie za pomocą narzędzia Cage ułatwia ten proces, a obiekt zawsze pozostaje wtedy tam, gdzie chcieliśmy, aby pozostał.
16
Trudność:
Prezentuję tutaj ćwiczenie z modelowania w Trybie Obiektowym, w którym mamy do czynienia z różnymi obiektami - sześcianami, cylindrami, stożkami, torusami, i to różnych ilościach. Zasadniczym celem tego ćwiczenia jest nabranie wprawy w obracaniu sceny, obserwowaniu i wykonywaniu transformacji oraz uzyskaniu jakiegoś interesującego zestawu do obejrzenia. Dlatego dość wdzięcznym i prostym jednocześnie tematem wydają się bałwanki, ponieważ mają odrobinę charakteru. Jeżeli nie chcesz tego tematu, możesz zbudować z prostych obiektów miasteczko - domki, studnie, płoty, latarnie i inne elementy.
17!
Trudność:
Ćwiczenie to pozwala uzyskać dobry poziom kontroli nad sceną. W założeniach, należy ustawić obiekty w idealnym kole, i zbudować z nich studnię. Zależnie od promienia, punktu z którego obserwujemy scenę oraz innych szczegółów, zadanie to wymaga opanowania kilku ważnych operacji - umiejętności kontroli ustawienia obiektów, ich obrotu oraz wyrównania do siatki podczas pracy. Obiekty nie mogą się przenikać, ale powinny być w idealnym kontakcie - bez warstwy powietrza pomiędzy nimi. Budowle tworzone są z klocków (jak w przedszkolu) i nie powinny się zawalić pod własnym ciężarem - czyli nie wieszamy klocków "w powietrzu". Zadanie to może mieć wiele odmian, więc po wykonaniu podstawowej wersji warto poeksperymentować i zrealizować swoje własne pomysły (stacja kosmiczna na orbicie?).
18
Trudność:
Kolejne ćwiczenie z zarządzania sceną, widokiem, oraz doskonalenie kontrolowania obiektów w przestrzeni 3D. Tym razem budujemy kwadratowe (lub prostokątne) ogrodzenie, na którym siedzą głowy Suzanne, strażniczki. Jest to proste ćwiczenie, ale dobre dla początkujących, ponieważ wymaga stosowania wielu operacji związanych z kontrolą siatki, przesuwaniem i obracaniem wielu obiektów, oraz z zaznaczaniem. Osoby bardziej zaawansowane mogą pokusić się o wykonanie drogi wyłożonej cegłami, po bokach której znajdują się słupki, lampy, ławki lub rzeźby z głową Suzanne. Droga nie musi być prosta - jest wskazane, aby miała zakręty.

Praca w Trybie Obiektowym

Zakładanym poziomem wejściowym do tych ćwiczeń jest zrozumienie poprzednich poradników, przynajmniej tych, które mają poziom trudności 1. Zatem jeżeli już rozumiesz wszystko, co było poprzednio, trudność jaką teraz napotkasz to zaledwie dwie-trzy kratki. Ale gdybyś nic nie obejrzał, startując od zera, to pewnie byłaby to trudność już na poziomie trzy lub cztery.

19!
Trudność:
Pracując w Trybie Obiektowym z wieloma obiektami naraz dość szybko napotkamy przypadki, w których bardzo pomocne będzie znać sposoby zaznaczania, odznaczania i manipulowania zaznaczeniem. Pokazuję proste narzędzia do zaznaczania w przypadku pracy nad grupą wielu kostek, ale sporo z tych narzędzi i technik będzie także działać i będzie przydatne później, w chwili gdy będziemy pracować nad edycją modeli.
20
Trudność:
Jest to jeden z fundamentalnych konceptów w Blenderze: wszystko jest blokiem danych. Bloki danych mogą mieć właściciela i można je wymieniać. Dlatego pokazałem jak pod obiekt Cube można wstawić kształt kuli, i jak pod Sphere wstawić istniejący wcześniej kształt klocka. Warto zapamiętać ten poradnik, ponieważ w przyszłości spotkamy się z blokami danych w przypadku pracy z Geometry Nodes, Materials i Textures (aby wymienić kilka z wielu).
21
Trudność:
W tym filmie wyjaśniam, że Blender to nie to samo co oprogramowanie typu CAD, i działają tu nieco inne założenia. Próbuję pokazać, że pomysł z transformacjami dodawanymi do obiektu jest dobry, ponieważ umożliwia tworzenie instancji danych, na których położenie, skala i rotacje są w ogóle możliwe, i mogą być inne. Tego typu założenia charakterystyczne są dla świata silników gier, gdzie obiekt to jedno, a dane obiektu to drugie. Warto zobaczyć jeżeli chcecie zrozumieć głębszą istotę organizacji danych w Blenderze - w skrócie - są to "pudełka w pudełkach", kolekcje w kolekcjach, i tak dalej.
22
Trudność:
W materiale wideo wyjaśniam zagadnienie, które jest nieco bardziej zaawansowane, a którego zrozumienie pozwala pracować z bardzo złożonymi scenami w sposób oszczędzający pamięć. Jeżeli masz sto tysięcy obiektów o bardzo skomplikowanej geometrii (np. paręset tysięcy wierzchołków) - to użyj tego sposobu... Taką technikę stosuje się często tam, gdzie mamy ograniczone zasoby, oraz gdzie scena jest wymagająca. Zobacz np. tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=H-wg3w_XZYE
23
Trudność:
Jest to temat rozwijający scenę z Bałwankami, która była prezentowana w poradniku numer 16. Tym razem budujemy zwykłą miotłę, zrobioną z patyków. Celem tego poradnika jest pokazanie jak można wpływać na dystrybucję wielu obiektów w sposób losowy, oraz jak przesuwać i kontrolować środek obiektu, mający wpływ na to, jak obiekt się np. obraca. W efekcie tworzymy miotłę, którą w innym poradniku możemy zaimportować do sceny z bałwankami (zobacz następny poradnik).
24
Trudność:
Temat importu danych do pliku z innych źródeł jest dużo szerszy i ważniejszy, zatem zapewne będzie jeszcze wspomniany później. Na obecnym początkującym etapie wyjaśniam jak można zaimportować do sceny z Bałwankami zestaw obiektów tworzących miotłę, oraz jak to zrobić za pomocą kolekcji, która importuje wszystkie powiązane ze sobą zasoby (import rekurencyjny z zależnościami).
25
Trudność:
Jest to nagranie przyspieszone 4 razy, zatem jeżeli chcesz obejrzeć jakieś szczegóły, zatrzymaj film i użyj kropki i przecinka, aby przewijać na YT co klatkę w przód lub wstecz. Ten film nie ma dźwięku, więc możesz przy okazji posłuchać muzyki. Na filmie buduję od zera scenę z bałwankiem, używając do tego celu obiektów typu Metaball (zachowują się krople wody - sklejają się, gdy są blisko). Oprócz tego łączę elementy, retopologizuję je w trybie rzeźbienia i wykonuję kilka innych operacji (np. dodaję warstwy śniegu za pomocą wtyczki Snow). Film ten pokazuje niektóre nowe możliwości i opcje Blendera (np. nie było jeszcze w kursie zasad Edycji Proporcjonalnej, dlatego modyfikuję mesh za pomocą narzędzi rzeźbiarskich, zamiast w Trybie Edycji).
26!
Trudność:
Pokazuję jak dokończyć scenę z Bałwankami, aby można było ją wyrenderować, czyli wyliczyć końcowy wygląd, uwzględniając światło, ustawienie kamery i kompozycję kadru. Jest w tym filmie trochę nowych rzeczy, które będą dokładniej wyjaśnione potem (np. metoda tworzenia oświetlenia). Materiał można traktować jako podgląd tego, co będziemy robili potem, gdy opanujemy podstawy modelowania, edycji i rzeźbienia.
27
Trudność:
Nieco dokładniej i bardziej niż trochę dodatkowych własności pozycjonowania kamery - między innymi możliwość "latania" po scenie, chodzenia, teleportacji i nawigowania (które można "nagrać" i przedstawić potem jako animację).
28
Trudność:
Każdemu początkującemu w Blenderze przydarzyło się coś takiego: klikasz, i nagle nie wiadomo co się stało. Co gorsza, nie pamiętasz co kliknąłeś lub co nacisnęłaś. Pół biedy jeżeli można wcisnąć Ctrl+Z i cofnąć operację, ale co jeżeli ekran nagle "znika" i zamiast Blendera macie po prostu szary obszar w paski lub w kratkę? Te oraz inne dziwne przypadki objaśniam w tym filmie, mając nadzieję, że przynajmniej niektóre dziwne zachowania programu staną się zrozumiałe. Wszystko to jest oczywiście logiczne, ale najważniejsza jest uważność: pamiętaj, co naciskasz, działaj odpowiedzialnie! :)
29!
Trudność:
Bardzo przydatna metoda na transformowanie obiektów w taki sposób, aby ich przeciąganie działało nie tylko na same obiekty, ale również na ich otoczenie. Dzięki temu możesz łatwo wyginać całe zestawy obiektów (w przyszłości także wierzchołków), uzyskując losowe zaburzenia kształtu, lub bardzo organiczne efekty.
30
Trudność:
Przy pomocy modelowania z wykorzystaniem trybu Edycji Proporcjonalnej można wykonać dość trudne zadanie jakim jest ustawienie szeregu kostek w taki sposób, aby tworzyły one spiralę w przestrzeni 3D. Nie jest to precyzyjny sposób, ale przynajmniej się da zrobić coś zbliżonego, bez ręczne ustawiania każdego obiektu osobno.

Praca z modyfikatorami

Większość z tych poradników jest absolutnie obowiązkowa. To są podstawy podstaw, i poznanie ich pozwoli Wam na szybkie tworzenie bardzo efektownych i skomplikowanych rzeczy. Jest to jeden z ważniejszych w ogóle tematów w modelowaniu 3D. Naturalnym rozszerzeniem modyfikatorów są nody geometryczne, które poznamy w kursie nieco później.

31!
Trudność:
Aby pracować z modyfikatorami, należy zrozumieć kilka prostych zasad, które kierują ich działaniem. Ważne, aby wiedzieć, że modyfikator nie niszczy obiektu - jest on po prostu modyfikacją tymczasową, chyba że go "zastosujemy" trwale zmieniając oryginalny obiekt.
32!
Trudność:
Metoda na szybkie powielanie obiektów z różnymi "offsetami", włączając w to nie tylko przesunięcie ale także obrót i skalę. Kilka nałożonych na siebie modyfikatorów Array może doprowadzić do powstania wielkiej liczby obiektów, a ich układ i zachowanie mogą zacząć przypominać fraktale. Przydaje się do robienia elementów powtarzalnych, np. słupków lub latarni przy drodze, kolumn w budynkach lub rzędów okien.
33!
Trudność:
Bardzo przydatny do zaokrąglania krawędzi oraz wzbogacania geometrii w fajnie wyglądające ranty, brzegi lub obwiednie. Tłumaczę kilka bardziej zaawansowanych opcji, ale nie wszystkie - z tym modyfikatorem (podobnie jak z array'em) można zrobić o wiele więcej ciekawych rzeczy. Bevel przydaje się do generowania geometrii w której istnieją zaokrąglenia. Mamy wysoki poziom kontroli nad tym jak będzie wyglądała krawędź, od liczby segmentów do profilu krzywizny.
34!
Trudność:
Wersja modelowania dla leniwych, jak się czasem złośliwie mówi. Oto modyfikator, który pozwala sklejać ze sobą różne bryły oraz je odejmować od siebie. Można też wycinać część wspólną. Nie zawsze radzi sobie doskonale (co pokazuję w pewnym momencie), ale w gruncie rzeczy trudno się bez niego obejść. Zamiast wycinać ręcznie skomplikowany tunel w skale może być łatwiej odjąć od niej rurę, i gotowe, mamy tunel. W dalszej części poradnika pokazuję też nowe w Blender 4.2 narzędzie, jakim jest "Carve Tool", które w Trybie Obiektowym pozwala ręcznie wycinać otwory w dowolnej geometrii.
35
Trudność:
Mamy tutaj dość prosty przykład modyfikatora deformującego (czyli takiego, który nie generuje nowych wierzchołków, a tylko przesuwa istniejące). Jego zadaniem jest deformacja siatki w taki sposób, aby obecne w niej wierzchołki ustawiały się w kształcie kuli, sześcianu lub walca. Deformacją można sterować, a nawet sporo przesadzić, powodując całkowitą zmianę kształtu modelu. Modyfikator ten przydaje się czasami do generowania częściowych deformacji lub w niektórych animacjach, jednak niewielka liczba brył do których pozwala zrobić "morfing" ogranicza jego szerszą użyteczność.
36!
Trudność:
Najczęściej używany i najbardziej potrzebny modyfikator, zwłaszcza do modelowania typu hard-surface oraz mid-poly. Używa się go także w eksperymentalnym zestawie funkcji jako "Adaptative subdivision" (o tym jednak powiem dopiero w części poświęconej parallax-mapping). Modyfikator ten dzieli siatkę obiektu na mniejsze ściany, dodając krawędzie i wierzchołki, a dodatkowo może generować zaokrągloną geometrię, co przydaje się do optycznego wygładzania ostrych krawędzi. Pokazuję pod koniec niektóre zastosowania, aby nieco przybliżyć ten niezwykle potrzebny modyfikator.
37!
Trudność:
Modyfikator ten pozwala na dodanie dodatkowej geometrii (w postaci wierzchołków, ścian i krawędzi) w taki sposób, aby stworzyć efekt "grubości", czyli - po prostu tworzy faktyczne grubsze ściany w obiekcie. Przydaje się do tego, aby matematycznie wygenerowane powierzchnie o zerowej grubości zamienić w bryły. Dzięki niemu można zrobić sześcian z np. kwadratu, a z sześcianu - pomieszczenie puste w środku. Używamy tego modyfikatora do wygenerowania grubości w klepkach z których zrobimy beczkę w poradniku numer 43.
38
Trudność:
Wyjaśniam tutaj dwa modyfikatory razem - jeden służący do kompletnej przebudowy siatki (Remesh), a drugi do zredukowania liczby ścian (Decimate). Pierwszy modyfikator jest bardzo pomocny do niszczenia regularności w siatkach oraz do eliminacji ścian, które mogą być ukryte wewnątrz bryły. Będzie to ważne wiele razy; dodatkowo możemy otrzymać ciekawy efekt rodem z Minecrafta (remeshing w stylu blokowym), lub za pomocą wokselizacji - z różną precyzją możemy odwzorować kształt pierwotnej bryły. Decimate pozwala tak wygenerowane gęste siatki nieco odchudzić, redukując liczbę elementów geometrycznych różnymi metodami. Prowadzi to do uzyskania ciekawie wyglądających modeli low-poly, z których można coś interesującego zbudować.
39
Trudność:
Warto poznać, ale nie jest to najbardziej kluczowy mechanizm. Przedstawiam modyfikator który potrafi generować geometrię z czegoś, co jest przesunięte, obrócone i połączone. W skrócie - łatwo wygenerować sprężyny, gwinty, schody spiralne, poręcze lub elementy dekoracyjne, których wspólną cechą jest jakiś element spiralności. Modyfikator ma sporo ciekawych funkcji, ale w tym poradniku skupiam się tylko na pokazaniu jak zrobić sprężynę.
40
Trudność:
Więcej o samym Trybie Edycji dowiesz się z poradników w dziale Praca w Trybie Edycji. Tutaj tworzymy obrys obiektu, samą krawędź ustawioną w pionie, a następnie obracamy ją modyfikatorem w osi pionowej, otrzymując obiekt, którym w tym przypadku jest czara do napojów. Technika ta może posłużyć do szybkiego generowania geometrii o symetrii obrotowej, a robi to oczywiście modyfikator Screw.
41
Trudność:
W ramach rozrywki pokazuję minimalistyczny wstęp do animacji, gdzie pobawić się można modyfikatorem generującym fale. Modyfikator deformuje siatkę obiektu zgodnie z podaną przez nas szybkością, amplitudą, długością fali, stromością zbocza i innymi parametrami, co w przypadku animacji pozwala obserwować fale przechodzące przez obiekt. W przypadku gdy animacja nie jest potrzebna, działanie to może pomóc w deformacjach obiektu, trochę podobnie jak w modyfikatorze Simple Deform (używanym w poradnikach numer 42 i 43 na przykład).
42
Trudność:
Pokazuję tutaj bardziej złożony przypadek, gdzie wykorzystuje się kilka modyfikatorów połączonych w stos. Pierwszy jest na górze, i po zmodyfikowaniu obiektu przekazuje nową geometrię niżej, gdzie przejmuje ją kolejny modyfikator. Takie stosy modyfikatorów mogą się tworzyć dość spore, i dzięki połączonej sile wielu różnych modyfikacji możemy wygenerować bardzo skomplikowane obiekty. W tym poradniku zobaczysz jak to działa, pokazuję także działanie modyfikatora Simple Deform
43!
Trudność:
Jest to flagowy poradnik dotyczący modyfikatorów. Tworzymy skomplikowany obiekt zbudowany z Plane'a, BezierCircle oraz obiektu Empty, razem z pustym pierścieniem wstawionym z Cylindra, i to tworzy beczkę po dodaniu odrobiny magii. Aby ten poradnik był bardziej zrozumiały warto obejrzeć poprzednie materiały w których opowiadam o niektórych modyfikatorach osobno. Dzięki temu lepiej i szybciej można zrozumieć o co chodzi z beczką i dlaczego stosowanie modyfikatorów jest w jej przypadku takie dobre. Długość tego poradnika mówi sama za siebie: jest to najważniejsze i najbardziej być może kompletne wprowadzenie do non destructive workflow - czyli do modelowania bez utraty kształtu bazowego. Zauważcie że na końcu nadal mam dostęp do Plane'a z którego wszystko się zaczęło!
44
Trudność:
Pokazana jest tutaj nieco prostsza, alternatywna historia związana z używaniem stosu modyfikatorów. Znowu przez ułamek czasu pojawia się Tryb Edycji, o którym w Kursie będzie więcej później. Ważne w tym poradniku jest to, że możemy deformować obiekty za pomocą modyfikatora Curve, co jest efektywne zwłaszcza wtedy, gdy poprzednio dostaliśmy obiekt o strukturze długiej rury (np. z modyfikatora Array). Topologię rury eksplorujemy nieco bardziej w poradniku numer 45, tu natomiast zaprezentowany jest łańcuch zbudowany z osobnych ogniw, które dodatkowo powtarzane są w Array'u z offsetem na rotację i przesunięcie. Łańcuch tak zbudowany można łatwo zmienić przekręcając wszystkie ogniwa pod innym kątem niż domyślnie pokazane 90°. Warto też docenić łatwość edycji takiego łańcucha, i automatyczne dopasowywanie liczby ogniw do jego długości.
45
Trudność:
Eksploracja zachowania modyfikatorów Array + Curve prowadzi do utworzenia modelu przewodu elektrycznego, który wygodnie można układać podobnie jak krzywą Beziera (zob. 50). Dodatkowo eksponuję tutaj ciekawą możliwość modyfikatora Array, która pozwala "doczepić" jakieś obiekty na początku lub na końcu powtarzanych segmentów.
46
Trudność:
Im więcej modyfikatorów poznajesz, tym bardziej korci Cię ocean możliwości, które można za ich pomocą twórczo wykorzystać. Dlatego w tym poradniku przedstawiam jedno z możliwych podejść do tematu zrobienia śmigła z jakiegoś prostego obiektu. Najlepsze wychodzą chyba z Plane'a, ale tutaj akurat zaczynam od Cube, i doprowadzam do mniej lub bardziej zbliżonego kształtu, jaki mogłoby mieć śmigło, np. zardzewiałe i leżące w ziemi przez setki lat (bo ma tak nierówne krawędzie). To nie jest przepis, tylko prezentacja sposobu myślenia i zabawy z różnymi opcjami modyfikatorów w celu osiągnięcia najlepszego efektu. Akurat teraz - wygląda na to, że śmigło wyszło słabo, miałem lepsze podejścia. Dlatego Tobie może wyjść ono dużo lepiej, jeżeli trochę pokombinujesz. Warto np. użyć Array z Object Offset i wykonać śmigło z trzema lub więcej łopatkami - dostajesz to za darmo, wprowadzając obiekt Empty i odpowiednio sterując rotacją kopii. Dużo można tu wykonać usprawnień i jest to zachęta do samodzielnej eksploracji i badań!
47
Trudność:
Siatkę, czyli dość skomplikowany geometrycznie obiekt można zrobić na wiele sposobów w Blenderze. Poniżej prezentuję niektóre z nich. Oczywiście - same siatki też mogą mieć różne kształty oczek, tutaj jednak, dla uproszczenia mówię o prostych rozwiązaniach, i siatka jest regularna.
48
Trudność:
Temat siatki powraca, tym razem w specjalnym wydaniu, gdzie podstawą siatki są sześciokąty. Siatka heksagonalna to jeden z najładniejszych rodzajów siatki. A może to dlatego, że moją ulubioną figurą geometryczną jest sześciokąt?
49
Trudność:
Temat kończący część kursu przeznaczoną dla modyfikatorów to mniej lub bardziej swobodne modelowanie wymyślonego tematu, jakim jest wioska niby-smerfów. W praktyce nagrywałem ten poradnik wiele razy, za każdym razem mocno przekraczając czas i tworząc różne dziwne rzeczy. Załączam obrazek sceny, którą uzyskałem w tych innych podejściach. Pierwszy to same modyfikatory i Tryb Obiektowy. Drugi to nieco materiałów i oświetlenia, być może w Kursie - jeżeli obejrzałeś do tej pory tylko do tego momentu - jest na to jeszcze za wcześnie.

Praca z krzywymi

Podczas pracy w Trybie Obiektowym, zwłaszcza z modyfikatorami napotkaliśmy już kilka razy nowe obiekty, o których nie było zbyt wiele mowy: krzywe. Zobacz poradniki numer 43, 44, 45. Wykorzystany w nich obiekt ma swoje własne zastosowania i szczególnie atrakcyjne cechy, np. umożliwia bardzo łatwe edytowanie krzywych (jak sama nazwa wskazuje), a to jest niezastąpione do edycji choćby rur, lin, kabli lub przewodów.

50!
Trudność:
W tym poradniku dużo się dzieje. Omawiam podstawy działania, organizacji, wyświetlania i zarządzania krzywymi, zmianę ich rozdzielczości oraz metody edycji. Wspominam nawet o Extrude. Jednocześnie wprowadzam tutaj już lekko Tryb Edycji, tłumacząc jak można krzywą po prostu przedłużyć. Opowiadam o tym, jak krzywą zmienić w rurę, i jak kontrolować kształt obwodu, oraz kształt na długości (wspomniane w tytule Bevel+Taper). Dzięki temu super-łatwo jest modelować naczynia kuchenne (łatwiej niż w 40!). Mówię nawet o tym jak kontrolować grubość za pomocą sprytnego skalowania przez Alt+S. Jest to trochę przeładowany poradnik, za co przepraszam, ale jego umieszczenie tutaj wydaje się bardzo potrzebne - jest on pomostem łączącym świat Trybu Obiektowego, Modyfikatorów oraz Trybu Edycji i pełnowymiarowego modelowania.

Tryb Edycji

Niektóre drobne elementy wymagające tego trybu pracy wspomniane zostały już wcześniej, np. w poradniku numer 40 oraz dużo śmielej w 50. Tryb Edycji to podstawa modelowania, i jak się zdaje najlepiej dopracowany składnik Blendera. To właśnie dzięki super wydajnemu i szybkiemu Trybowi Edycji Blender zyskał przewagę w stosunku do wielkiej konkurencji biznesowej. W tym trybie można naprawdę szybko i efektywnie pracować, modelując siatki obiektów praktycznie bez wysiłku, pod warunkiem, że rozumie się i dobrze się opanowało używanie bogatej palety narzędzi edycyjnych.

51!
Trudność:
Tryb Edycji to jeden z najważniejszych trybów jakie istnieją w Blenderze. Jest to niemal podstawowy tryb pracy, i to nie tylko z siatkami obiektów - pojęcie tego trybu dotyczy też krzywych, cząstek, rysunków (G2D), a nawet nodów lub efektów specjalnych. W tej części Kursu omawiam podstawy wstępne Trybu Edycji - czyli czym są poszczególne części siatki, jak zaznaczać niektóre z nich i wspominam o różnych związanych z tym sprawach. Jest to tylko wstęp, a omówienie poszczególnych narzędzi znajdziesz w następnych poradnikach.
52!
Trudność:
Operacja Subdivide, podobnie jak jej odpowiedni realizowany jako modyfikator to jedna z najczęściej wykonywanych operacji podczas edycji. Poznanie jej działania jest tyle samo potrzebne, co jej ciągłe używanie naturalne. Po prostu po pewnym czasie będziesz automatycznie dzielić siatkę tworząc takie zagęszczenie wierzchołków, jakie będzie potrzebne, i tyle. Warto sobie tę operację przypisać do jakiegoś ulubionego klawisza, bo naprawdę się wyjątkowo przydaje podczas modelowania.
53!
Trudność:
W materiale wideo przedstawiam działanie jednego z najczęściej używanych operatorów, który wykonuje działanie wytłoczenia, rozbudowy lub kopiowania geometrii z jednoczesnym połączeniem jej z tym co było. Trudno przetłumaczyć to słowo, najbliższy odpowiednik to "wyciąganie". Operacja ta ma wiele odmian i opcji, i można za jej pomocą błyskawicznie tworzyć skomplikowane bryły. Podpowiadam jak uniknąć niektórych typowych problemów z geometrią (Extrude Manifold) oraz jak oddziaływać na osobne ściany zamiast na wszystko co zaznaczone (Extrude Individual). Tłumaczę także na czym polega pojęcie wektora normalnego i wspominam, że ściany mogą mieć "lewą" i "prawą" stronę. Jest dużo więcej szczegółów, które warto poznać w tym temacie, ale najważniejsze na początku to zrozumieć jak ten operator działa, i jak go używać w praktyce.
54!
Trudność:
O Bevelu już było w przypadku modyfikatora (33). W tym filmie przedstawiam operator Bevel, który służy do zaokrąglania krawędzi. Działa on podobnie do pilnika, powodując że zamiast krawędzi pojawiają się ściany. Można je oczywiście przecinać dodatkowymi krawędziami, określać profil i kontrolować różne rodzaje połączeń pomiędzy nowo tworzonymi ścianami a geometrią macierzystą.
55!
Trudność:
Inset służy do robienia wcięć zgodnych z kształtem krawędzi i stanowi pewne nietrywialne połączenie/rozszerzenie operacji Extrude ze skalowaniem. Nie da się go w pełni zastąpić operację Extrude, co wyjaśniam w filmie. Omawiam kilka podstawowych opcji tego operatora. Warto go znać, ponieważ jest niezastąpiony do robienia wcięć w geometrii zachowujących topologię czworokątną.
56!
Trudność:
Czasami, gdy trzeba przeciąć jakieś krawędzie lub ściany, nie ma lepszego i szybszego narzędzia. Loopcut potrafi znajdować pętle w krawędziach które dopiero powstaną; robi to w oparciu o topologię modelu. W przypadku czworokątów bez problemu znajdowane są pętle, w przeciwnym wypadku rozcinanie trwa do momentu w którym wiadomo "co dalej". Narzędzie to pozwala szybko i precyzyjnie rozciąć ściany tam gdzie tego potrzebujemy, a podczas rozcinania zapewnia ciekawe funkcje kontrolne, takie jak wyrównanie do któregoś brzegu lub cięcia wielokrotne.
57!
Trudność:
Operator "To Sphere" pozwala ustawić zaznaczone wierzchołki w okręgu lub na takiej powierzchni, która mogłaby być sferą. Pozwala to na szybkie zrobienie kulki z gęsto podzielonego klocka lub wykonywanie otworów w ścianach, jeżeli zadbaliśmy o odpowiednią gęstość siatki. Bardzo przydatna funkcja, aktywowana przez Alt+Shift+S. Warto znać!
58!
Trudność:
Oto najważniejsze narzędzie dla hydrauliki! Oczywiście, żarty żartami, ale za pomocą narzędzia Spin można wykonać różnego kształtu rury, kolanka, i bryły w których elementami są fragmenty łuków. Samo korzystanie z narzędzia jest odrobinę bardziej skomplikowane niż w przypadku Bevel (54) lub Inset (55), ale po zrozumieniu działania manipulatora oraz sposobu konfiguracji wszystko stanie się proste.
59!
Trudność:
Oto film na temat bardzo przydatnej i dość często wykorzystywanej operacji, jaką jest Bridge Edge Loop, czyli tworzenie tuneli, mostów, połączeń pomiędzy ścianami, z ich opcjonalnym bardzo ciekawym wygładzaniem. Dzięki temu możemy szybko i skutecznie wymodelować różnego rodzaju krzywoliniowe powierzchnie, których zrobienie "ręczne" byłoby bardzo trudne lub czasochłonne.
60
Trudność:
Warto wiedzieć, jak podzielić swój obiekt na osobne siatki, czyli jak "przerwać" strukturę ciągłego mesha. Służy do tego operacja RIP, ale mamy także YANK, oraz ich różne przypadki użycia. Dzięki takim operacjom możemy łatwo z jednej siatki zrobić dwie.
61
Trudność:
Warp jest operatorem, który służy do zginania lub zawijania geometrii, podobnie trochę do ToSphere, ale jednak z lepszą kontrolą, i nie na powierzchni kuli tylko walca, w wybranej osi. Dzięki takiej operacji łatwo jest wymodelować kulę ziemską, którą robimy w tym filmie z obrazka będącego mapą świata. W sumie bez tej funkcji zbudowanie kuli z płaskiego prostokąta byłoby dość złożone, a tak sprowadza się do dwóch wywołań Warp - i w zasadzie gotowe!

Praca w Trybie Edycji

Zebrałem tu filmy w których pokazuję podstawowe operacje Trybu Edcji w zastosowaniach. Modelujemy tu różne rzeczy, zaczynając od prostych, stopniowo przechodząc do coraz bardziej skompliowanych. Zazwyczaj nie ma idealnie jednego sposobu na zrobienie czegoś, i moje rozwiązania niektórych problemów nie muszą być optymalne. Możliwe, że znajdziecie lepsze podejście, i wypracujecie bardziej efektywny "workflow". Przykłady zebrane tutaj stanowią propozycję zadań dla studentów, ale każde z nich osobo jest prostym, małym i zgrabnym ćwiczeniem z modelowania w nisko- i średnio-rozdzielczej geometrii. Zwracam tutaj także czasami uwagę na topologię modelu, czyli na przebieg krawędzi i pętli - ma to czasami większe znaczenie niż się zwykle wydaje.

62
Trudność:
Talerz jest prostym obiektem o symetrii obrotowej, który można zrobić na różne sposoby, w tym używając obwiedni i modyfikatora Spin lub krzywych i bevel-object, ale tutaj robimy wszystko ręcznie, stosując stare, proste i podstawowe operacje edycyjne - extrude, inset, bevel, itp. Warto poćwiczyć!
63!
Trudność:
To prosta operacja, ale złożona z kilku kroków. Uczymy się tutaj stosowania podstawowych, najprostszych narzędzi edycyjnych do pracy z siatką wierzchołków, i krawędzi. Materiał zdecydowanie polecany dla początkujących.
64
Trudność:
W ramach prostych ćwiczeń prowadzonych w Trybie Edycji, które wykorzystują zaprezentowaną już wiedzę, modeluję prosty model z beczką stalową. Używamy w tym poradniku referencji z obrazka (to pierwszy raz). Korzystamy także z takich operacji jak Bevel, LoopCut, Inset, i oczywiście z podstawowych transformacji GRS. Warto poćwiczyć najpierw takie proste rzeczy, aby łatwiej było robić takie bardziej zaawansowane w przyszłości.
65
Trudność:
Taki mały ołówek, już mocno zużyty, na końcu swojego ołówkowego życia za moich czasów nazywało się ogryzkiem. Nie wiem, czy dzisiaj jeszcze funkcjonuje takie nazewnictwo. W tym filmie pokazuję jak prosto można wymodelować fajnie wyglądający ołówek, w dodatku z cieniowaniem które "udaje" materiał. Wykorzystujemy tutaj shading aby w ViewPorcie ołówek wydawał się przez to nieco bardziej interesujący niż faktycznie jest w zwykłym widoku Solid, bez materiałów.
66
Trudność:
W materiale wideo przedstawiam sposób na wymodelowanie pudełka które w modelu STL posiada niezbyt prawidłową budowę. Zaczynamy od zaimportowania modelu STL i jego krótkiej analizy. Następnie od zera budujemy nowy, poprawny model i eksportujemy go ponownie do formatu STL.
67
Trudność:
Akurat gdy publikuję ten film, mamy Halloween, więc można pobawić się Blenderem ćwicząc umiejętności modelowania i wykonać np. prostą Dynię z otworami wyciętymi na oczy i jakiś krzywy uśmiech. W filmie opowiadam głównie o Trybie Edycji, ale pojawia się także przygotowanie mesha wycinającego otwory za pomocą Boolean; pokazuję także nowe zastosowanie Extrude - z Ctrl+klik, w celu szybkiego rozbudowywania geometrii (zrobiłem w ten sposób ogonek).
68
Trudność:
Pora jest jesienna i właśnie kończy się październik. Z tej okazji studenci poprosili mnie o wyjaśnienie, jak wymodelować prosty zarys duszka w postaci prześcieradła z dziurami na oczy. Oczywiście można to zrobić na wiele sposobów, włączając w to symulacje, tutaj jednak pokazałem, jak to wykonać korzystając całkowicie z Trybu Edycji i paru prostych funkcji, które omawiałem wcześniej.
69!
Trudność:
Klasyczne ćwiczenie z modelowania w którym powstaje dość prosty geometrycznie kubek. Musimy tu jednak zadbać o prawidłowe cieniowanie powierzchni, którą oglądamy za pomocą MatCaps - i zależy nam na tym, aby krzywizna wygładzana przez modyfikator Subdivision Surface była bliska idealnej.
70
Trudność:
Zauważyłem, że zrobienie porządnie wyglądającej łyżki jest zaskakująco trudne dla osób początkujących, i stąd właśnie wziął się pomysł na ten poradnik. Pokazuję tutaj, jak wykonać prosto i skutecznie model łyżki - takiej do herbaty, albo (zależnie od skali) do zupy. A może nawet do burzenia budynków?
71
Trudność:
Zbudowanie małego, uroczego domku, low-poly, z kominem to idealne ćwiczenie dla początkujących. Dlatego tłumaczę jak to zrobić, pokazując przy okazji prosty workflow, oraz parę prostych tricków - jak np. skalowanie w płaszczyźnie normalnej, nie w osiach prostopadłych do globalnego układu współrzędnych.
72
Trudność:
Typowe skrzynki drewniane, które możecie znaleźć np. z sklepach z warzywami to jeden z prostych i przyjemnych obiektów do modelowania. W ramach ćwiczeń warto zbudować sobie taką skrzynkę, w przyszłości można będzie w niej umieścić owoce lub warzywa, dodać ciekawie wyglądające materiały, i zrobić elegancki render. W tym poradniku ćwiczymy proste operacje - dużo jest przesuwania, rotacji, trochę edycji, w zasadzie dla osób zaczynających edycję powinno być do ogarnięcia.
73
Trudność:
W dawniejszych czasach, a czasami również i dzisiaj, w niektórych rejonach Polski można spotkać gospodarstwa, w których podczas codziennych prac przenosi się drobne narzędzia w skrzynce, zrobionej własnoręcznie z jakichś desek. Taka skrzynka na narzędzia jest praktycznym obiektem, którym można wymodelować, aby wyćwiczyć proste operacje: extrude, inset, join, fill, bevel i inne.
74!
Trudność:
Aby się dobrze nauczyć podstaw modelowania 3D, warto po prostu ćwiczyć i wybierać sobie coraz trudniejsze cele. Tym razem pokazuję jak można wymodelować długopis, taki z pstrykającym guzikiem. Wykorzystujemy tutaj różne elementy związane z edycją - polecenia typu extrude, bevel, inset są na porządku dziennym. Pamiętajcie, że tylko przez trening można nabrać wprawy - zbudujcie jak najwięcej takich prostych obiektów. I wtedy okaże się, że trudniejsze rzeczy przyjdą łatwiej!
75
Trudność:
Jeden z moich ulubionych tematów to modelowanie sprzętu technicznego, wyposażenia laboratoriów chemicznych, maszyn w fabrykach, itp. W tym filmie pokazuję prosty i efektywny sposób na wymodelowanie zlewki, czyli naczynia używanego w laboratoriach podobnego do szklanki, z dziobkiem. Właśnie ten dziobek, oraz rozszerzający się kołnierz w naczyniu stanowią dla początkujących problem. Mam nadzieję, gdy spróbujecie po obejrzeniu tego filmu, problemy te znikną!
76
Trudność:
Jest to trochę bardziej skomplikowany obiekt krzywoliniowy. Przedstawiam jedno z możliwych podejść do modelowania takiego obiektu. Użyte tutaj zostają różne techniki z Trybu Edycji, w tym Bridge Edge Loop, Extrude, Inset, i inne. Warto pokombinować i wypracować sobie swój własny workflow.
77!
Trudność:
Gdy nadchodzi potrzeba zaprojektowania mebla lub zbudowania czegoś na podstawie rysunku technicznego, przestrzegać musimy określonych wymiarów. Pokazuję tutaj, jak w prosty sposób zbudować model "stolika do kawy", który bardziej przypomina półkę. Chodzi o umiejętność wprowadzania i utrzymania określonych wymiarów, które w tym przypadku zadane są na rysunku "technicznym" (nie jest to prawdziwy rysunek techniczny, ale wystarczy).
78
Trudność:
Tak, modelowanie grzybka! Takiego co rośnie w lesie, lub na trawnikach. Zwykły GRZYB. GRZYBOR. Jakiś borowik pewnie albo muchomor. W każdym razie mamy tu przykład działań pozwalających uzyskać fajny organiczny kształt i kilka uproszczeń, które pozwalają wygenerować namiastkę blaszek pod kapeluszem. Przy okazji dostajemy dość gęsty geometrycznie obiekt, i zbliża nas to powoli do modelowania hi-poly. Taki grzybek można również fajnie wymodelować za pomocą rzeźbienia, ale to są inne procedury na to.
79
Trudność:
Prezentuję sposób na wykonanie spójnego, topologicznie prawidłowego modelu opartego o czworokąty, chłodnicy spiralnej. Przedstawiam krótkie omówienie referencyjnego zdjęcia, omawiam trudne do edycji miejsca, a następnie pokazuję krok po kroku jak wymodelować całość. Używamy tu podejścia wielo-obiektowego, ale na końcu całość staje się spójnym obiektem, posiadającym jedną siatkę bez dziur, a wszędzie są czworokąty, i modyfikator Subdivision Surface ładnie się układa na całej powierzchni.
80
Trudność:
Kolejny trudny moment podczas modelowania: mamy krzywiznę którą chcemy wyprostować. Jak to zrobić? Okazuje się, że z pomocą przychodzi nam tutaj wtyczka LoopTools, którą polecałem włączyć w materiałach wstępnych, gdy omawiałem konfigurację. W ten sposób możemy wyprostować powierzchnie które zostały pocięte i zaokrąglone np. przez operację edycyjną Bevel. Ale nie jest to proste!
81
Trudność:
Ten materiał jest dla nieco bardziej zaawansowanych, i dotyczy dość trudnego przypadku, który możecie napotkać. Gdy obiekt został obrócony o jakiś nieznany kąt, i następnie obrót ten utrwalono w wierzchołkach bryły przez Apply Rotation - jak wtedy przywrócić początkową orientację obiektu? Pokazuję w tym filmie metodę, która powinna zadziałać pod warunkiem, że wiemy jak chcemy ustawić obiekt.
82
Trudność:
Tutaj poruszamy bardzo istotny temat, jakim jest workflow, i dobór odpowiednich narzędzi do zadania. Czasami wydaje się, że można coś zrobić prostą metodą, która powoduje delikatne zmiany, i te zmiany bardzo szkodzą później, lub po prostu uniemożliwiają sprawną pracę. Pokazuję to na przykładzie prostego zdawałoby się zadania, wymodelowania koryta np. rzeki. Można się tutaj bardzo zdziwić, a przyczyną jest topologia, czyli przepływ krawędzi w modelu.

Tryb Rzeźbienia

W tym trybie pracujemy z tysiącami, setkami tysięci, i z milionami wierzchołków. Mowa tu o ciężkiej, gęstej geometrii, której nie da się efektywnie edytować w żaden inny sposób, jak tylko za pomocą Trybu Rzeźbienia. Warto poznać przynajmniej podstawy obsługi tych fascynujących narzędzi, i poczuć, jak niezwykle zachowuje się cyfrowa glina pod wpływem naszych działań. Jak zwykle sztuka kryje się w doświadczeniu!

83!
Trudność:
Tryb Rzeźbienia - czyli metody pracy w Blenderze z setkami tysięcy wierzchołków jednocześnie. Ten tryb jest idealny do tworzenia skomplikowanych geometrycznie obiektów organicznych - postaci, drzew, zwierząt, i wszystkiego co nie ma zbyt wielu nudnych płaskich powierzchni, a jest krzywe i powykręcane. Świetna sprawa i dużo do nauki!
84!
Trudność:
Krótki przegląd narzędzi dostępnych w Trybie Rzeźbienia, nic trudnego.
85!
Trudność:
Trochę poważniesze omówienie niektórych opcji związanych z pędzlem podstawowym - oraz z opcjami kreski, zanikiem oddziaływania w meshu oraz różnymi stowarzyszonymi operacjami.
86!
Trudność:
Wyjaśniam tutaj opcje czerwonych pędzli. To dość długi materiał (ok. 13 minut), i generalnie czerwone pędzle omawiam osobno w krótszych filmach. Można zobaczyć, jeżeli chce mieć się przegląd jednorazowy.
87
Trudność:
Jest to standardowy pędzel o podstawowej domyślnej charakterystyce. Nie ma żadnych szeczególnych cech, i jest bardzo uniwersalny. W połączeniu z maskami, teksturami, zmiennym falloffem pozwala wykonać bardzo różne rodzaje powierzchni, i często stosuje się go jako główny pędzel roboczy. Z tego pędzla można zrobić także nowe pędzle, które będą bardziej unikalne.
88
Trudność:
Przeciwieństwo pędzla Draw przestawionego w filmie 87. Pędzel ten domyślnie odejmuje geometrię, tworząc rowki przypominające głębokie szczeliny.
89
Trudność:
Pędzel dodaje cyfrową glinę, którą można rozprowadzać po powierzchni obiektu, zwiększając objętość lub zabierając glinę - zmniejszając ją. W połączeniu z opcjami z menu Brush/Stroke/Fallof można wykonać niezwykłe rzeczy na powierzchni.
90!
Trudność:
Jeden z pędzli, który bardzo silnie deformuje powierzchnie. Umożliwia tworzenie pasków wystających w formie nieco prostopadłej lub głębokich kolein z poszarpanymi brzegami. Pokazuję jak skonfigurować to narzędzie tak, aby nie niszczyło geometrii która ma cienkie ściany.
91
Trudność:
Pędzel, który symuluje dotknięcie, naciśnięcie i przeciągnięcie materiału np. palcem. Ślady jakie zostawia w glinie są bardzo podobne do wyrzeźbnionych rowków z materiałem zebranym w pryzmę na ich końcu.
92!
Trudność:
Pędzel jest idealny do tworzenia warstwy wyniesionej nad powierzchnię w jednolity sposób. Za jego pomocą dobrze robi się powierzchnie, które wyglądają jak przykrywka, naklejka, rozlany płyn lub przyklejone na płasko zgrubienia.
93!
Trudność:
Ten pędzel używany jest do tworzenia nadmuchanych objętości - wygina on powierzchnię tak, jakby pod nią pompowano powietrze. Używa się go do pogrubiania cienkich rurek oraz do tworzenia wybrzuszeń. W działaniu odejmującym (z klawiszem Ctrl) nadaje się on do pocieniania i zapadania się głąb geometrii.
94
Trudność:
Prezentuję tutaj działanie pędzla Blob. Jest to narzędzie/pędzel, którego zadaniem jest tworzenie wypukłości lub głębokich dziur. Podczas pracy narzędzie to faworyzuje przesuwanie geometrii już wcześniej podniesionej/opuszczonej, dlatego szybciej powstają wypukłości/wklęsłości niż na płaskich obszarach obok.
95
Trudność:
Pędzel, którego zadaniem jest wykonywanie wklęśnięć i ciasnych zaciśniętych wąwozów, lub grzbietów, grani lub wąsko schodzących się płaszczyn.
96
Trudność:
Pędzel używany jest do wygładzania geometrii. Korzysta się z niego bezpośrednio dość rzadko, za to niebezpośrednio bardzo często. Aktywacja tego pędla następuje po wciśnięciu Shift.
97
Trudność:
Dość interesujący pędzel, który w podstawowej konfiguracji ma za zadanie spłaszczać pewne elementy powierzchni, ale można go użyć również tak, aby wynieść nad powierzchnię sporo geometrii, tworząc słupy lub płaskowyże.
98
Trudność:
Prosty pędzel, którego zadaniem jest wypełnianie obszarów położonych niżej niż otoczenie, dlatego jest wykorzystywany do zapełniania otworów. Działa faworyzując geometrię położoną głębiej/wyżej, w stosunku do otoczenia, ale robi to w przeciwną stronę niż Blob w filmie 94.
99!
Trudność:
Narzędzie do usuwania znacznych części geometrii szybko, czyli coś w rodzaju młotka, którym można przyklepać glinę. Po operacji zostaje płaska powierzchnia. Za pomocą tego pędzla można szybko usunąć fragmenty bryły lub oszlifować krawędzie. Jest to pędzel nadający się do rzeźbienia kamieni, które mają sporo płaskich powierzchni stykających się pod różnymi kątami.
100
Trudność:
Bardzo nietypowy pędzel działający na siatkę za pomocą dwóch powierzchni stykających się pod pewnym kątem; działa podobnie jak szczypanie gliny dwoma palcami, lub przesuwanie po glinie dwoma palcami. Pod nimi zostają dwa rowki oddzielone podniesionym ostrym łukiem. Pędzel ten łatwo zmienić w narzędzie działające podobnie jak operator Bevel (54 - bevel w trybie edycji, zobacz też modyfikator bevel 33).
101
Trudność:
Zaciskanie i zbieranie wiechołków na powierzchni w taki sposób, aby stały bliżej siebie. Zagęszcza to lokalnie siatkę modelu, a w odwrotnym zastosowaniu - rozsuwa wierzchołki powodując, że siatka jest mniej gęsta.
102
Trudność:
Narzędzie do dość prostego przekształcania powierzchni, które po prostu elastycznie przemieszcza części siatki znajdujące się w zakresie oddziaływania pędzla. Przypomina trochę nieco uproszczony tryb edycji proporcjonalnej, ale działający w obrębie pędzla. Na filmie pokazuję na modelu czaszki do czego taki pędzel może się przydać - przemieszczając delikatnie które fragmenty kości.
103!
Trudność:
Deformator geometrii z wieloma ciekawymi funkcjami. Umożliwia nie tylko deformacje elastyczne, ale także obracanie elastyczne, skalowanie, pompowanie lub kolaps elastyczny, a wszystko to to tylko niektó©e z jego bogatych możliwości.
104
Trudność:
Bardzo ciekawy pędzel, który z istniejącej geometrii wyciąga długi kształ podobny do rury lub trąby. Można tym narzędziem szybko modelować macki lub jakieś korzenie. Aby wykonać rozgałęzienia i nie stracić rozdzielczości siatki, najlepiej pracować w trybie dynamicznej topolgii.
105
Trudność:
Prosty pędzel który tworzy efekt przesunięcia wierzchołków w taki sposób, jakby przesunięto je palcem.
106!
Trudność:
Pędzel przydatny do pozycjonowania długich ramion, nóg, trąb, rur i każdego długiego fragmentu. Wewnętrznie pędzel tworzy lokalny układ IK i przesuwa geometrię podobnie do rękawa szarpanego za koniec. Można ten pędzel wykorzystać do wyginania lub pozycjonowania niektórych części rzeźby. Najbardziej nadaje się do rąk, nóg, i wszędzie tam, gdzie mamy coś długiego, co trzeba wygiąć lub wyprostować. Nie do końca potrafiłem tutaj opowiedzieć o niektórych opcjach, i może za jakiś czas nagram poprawiony poradnik na ten temat. Jeżeli poprosicie o to w komentarzach.
107
Trudność:
Omawiam tutaj trzy narzędzia na raz, ponieważ ich funkcje są podobne. Mowa o przesuwaniu siatki na różne sposoby. Wierzchołki mogą przesuwać się tak, aby zmieniać geometrię/kształt objętości którą rzeźbimy, ale można też przesuwać je tylko ślizgając po powierzchni, dzięki temu ich rozkład się zmienia i można uzyskać dość subtelne efekty.
108!
Trudność:
Niesamowicie nietypowy pędzel nastawiony na modelowanie przypominające hard-surface modeling. Działa na krawędzi geometrii, która jest otwarta, zatem stosuje się go do rzeźbienia rękawów, rur lub otworów. Posiada dużo opcji i pozwala wymodelować niesamowite kształty, np. takie jak końcówka trąby, lub pofałdowane brzegi przypominające fałdy na tkaninach. W niektórych zastosowaniach nadaje się do rzeźbienia kwiatów, ponieważ łatwo się za jego pomocą tworzy płatki wywinięte na zewnątrz.
109!
Trudność:
Jedno z najbardziej niesamowitych narzędzi do rzeźbienia - pędzel, który zamienia model na tkaninę i przeprowadza symulację dynamiczną układu wierzchołków. Pozwala to na błyskawiczne wymodelowanie takich obiektów jak poduszki, prześcieradła, szmaty, ubrania, i każdy element, który ma charakrystykę cienkiego materiału, który może się fałdować. Obliczeniowo jest to jeden z najbardziej wymagających pędzli, ale możliwości, które daje są po prostu niesamowite. Opowiadam o większości trybów pracy tego pędzla, ale gdy połączyć je z innymi narzędziami, typu zanik, maski, siła, tekstury, to liczba możliwości po prostu szokuje.
110
Trudność:
Pędzel który przebudowuje geomerię, ale wyłącznie w trybie dynamicznej retopologii.
111!
Trudność:
Opowiadam dość długo (ponad 20 minut!) i niekoniecznie spójnie o różnych opcjach związanych z maskowaniem. Narzędzie do tworzenia i pracy z maskami jest wiele, a niektóre z nich pracujące jako maska podstawowa pokazuję. Mamy tu maski malowane pędzlem, maski prostokątne, koliste, pętlowe, proceduralne, topologiczne i parę innych. Nie do końca pamiętałem wszystkie opcje i nie jestem zadowolony z tego poradnika, więc możliwe, że zastąpię go lepszym, bo nie opowiedziałem o wszystkich możliwych opcjach masek. Nie wyszło mi np. tworzenie maski w trybie boundary - rysowanej od brzegu, i nie pokazałem też różnych powtarzalnych kształtów masek, które można było uzyskać. Zatem jeżeli dacie mi znać, nagram ten materiał ponownie, a może nawet podzielę go na kilka części.
112!
Trudność:
W poprzednim poradniku (####) opowiedziałem dość szczegółowo o maskach, ale popełniłem parę pomyłek. Dograłem właśnie nowy krótki filmik, który pokazuje o co mi wtedy chodziło - możecie tu zobaczyć maski rysowane topologicznie oraz wg. normalnych, z krokiem rekurencyjnym, co pozwala na tworzenie wzorców w stylu np. zebry lub koncentrycznych kół. Fajne, tylko dlaczego nie mogłem tego powiedzieć od razu poprawnie? :)
113
Trudność:
Niedługo kolejne poradniki.

Światło

Tajniki światła i oświetlania to jedna z najtrudniejszych sztuk w grafice 3D. Przekonacie się jeszcze w miarę zdobywania doświadczenia, że poprawne modelowanie i wykonanie realistycznych materiałów to dopiero podstawy. Prawdziwym elementem który wydobywa magię jest światło, i jest to w zasadzie wszystko to, co w ogóle widzimy. Dobre, ciekawie zrobione światło może ukryć pewne niedoskonałości modelowania lub materiałów. Ale złe światło spowoduje, że nasze rendery nie będą wyglądały dobrze, nawet jeżeli zrobiony świetne modele i wspaniałe materiały. Od światła zależy wszystko.

114
Trudność:
W materiale wideo przedstawiam sposób wyświetlania obiektów w Widoku 3D, za pomocą uproszczonego renderowania światła, które jest sprytnie "rzutowane" na obiekty, tworząc złudzenie że mają one jakąś fakturę. Mowa o matcapach. Pokazuję jak ich używać, jak doinstalować swoje własne i jak zrobić takie matcapy samodzielnie. Wspominam też trochę o oświetleniu HDR.

Materiały podstawowe

Tekstury proceduralne

Tekstury bitmapowe

Projection Painting

Baking

Tematy różne, obsługa, rzeczy nietypowe i przydatne

115
Trudność:
W bardziej profesjonalnych zastosowaniach warto rozważyć modelowanie lub prace rzeźbiarskie lub graficzne z pomocą myszy 3d - czyli urządzeń, które pozwalają manipulować obiektem we wszystkich trzech osiach XYZ włącznie z rotacjami. Stosowanie takiego manipulatora jest bardzo intuicyjne i niezwykle upłynnia pracę, szczególnie wtedy, gdy robimy dużo takich zmian na obiekcie w różnych jego miejscach. Polecam - jeżeli macie możliwość, przynajmniej spróbujcie. Nie jest to reklama - nie mam powiązań ani żadnych umów z firmą, której produkt prezentuję. Film zrobiłem tylko po to, aby przedstawić możliwość nieco wygodniejszej pracy w 3D.
116
Trudność:
Zaawansowana konfiguracja urządzeń peryferyjnych w rzeźbieniu - jak ustawić dowolną akcję rzeźbiarską pod przyciskiem SpaceMouse, SpaceNavigatora lub innych myszy wieloosiowych, oraz jak podpiąć takie operacje pod przyciski znajdujące się na tablecie? To właśnie wyjaśniam w filmie. Tłumaczę, jak odkryć, z jakim operatorem mamy do czynienia, a następnie gdzie szukać danych opcji, i jak w końcu wykryć odpowiedni klawisz, który Blender będzie mógł wykorzystać do pracy z dodatkowymi urządzeniami. Do rzeźbienia naprawdę warto wykorzystać coś więcej niż tylko myszkę i klawiaturę - sam proces staje się o wiele bardziej, wielokrotnie szybszy, prostszy, przyjemniejszy, i dokładniejszy.

Rendering

Niektóre filmy z tego działu powinny trafić do sekcji/grupy A3D - ponieważ dotyczą animacji.

117
Trudność:
W tym filmie, należącym do kursu animacji, tłumaczę na przykładzie pracy jednego ze studentów, jak można przyspieszyć renderowanie sceny za pomocą Cycles, uzyskując - w tym akurat przypadku - ok. sześciokrotny wzrost prędkości renderowania. Materiał ten powininen znaleźć się w programie animacji 3D i w grupie PKB:A3D.