Zdobycze różnego przeznaczenia
Trzymam tu trochę swoich plików i zasobów które uznałem za warte uwagi. Nazbierało się trochę przez parę lat mojej pracy. Niektóre znaleziska mogą się komuś przydać. Część to starocie, ale jakoś żal wywalić. Oznaczenia są następujące (zresztą obowiązują na całej stronie - znajdziesz je wszędzie): Strona lokalna Link do pliku Plik Blendera Link zewnętrzny
Zasoby, które trzymam lokalnie
W dzisiejszych czasach znak dyskietki miękkiej 5.25 cala lub twardej 3.5 cala może już nie być zrozumiały. Nikt już takich nie używa w typowych komputerach. Moi studenci wychowali się w czasach, gdy dyskietek już nie było. Teraz są to już tylko ikony oznaczające operację zapisu, ale kiedyś zamiast pamięci masowych w smartfonie lub na pendrive były używane "dyskietki". Te większe mieściły ok. 1.2 MiB, te mniejsze miały większą gęstość nośnika magnetycznego i wchodziło na nie 1.44 MiB (tak zwana podwójna gęstość - double density). Normalnie były to mniejsze pojemności, ale wystarczało, żeby z pracy do domu zabrać parę plików (najczęściej tekstowych). Internetu wtedy nie było! Teraz takie przedmioty można znaleźć tylko w muzeum, ale w sumie do dziś za pomocą ich ikony oznacza się zasoby, które chce się zachować.
Przez sporo lat mojej pracy studenci wielokrotnie pytali mnie o różne rzeczy. Często te pytania się powtarzały, dlatego niektóre zamieszczam tutaj, w nadziei, że zostaną przez kogoś przeczytane. Czasami pytania są te same, ale odpowiedzi są inne. Zatem mimo wszystko najlepiej zapytać mnie wprost, jeżeli coś Ciebie trapi - nic nie ryzykujesz, najwyżej nie odpowiem...
Siedzę pod Linuxem od ponad 20 lat. Widziałem i testowałem sporo różnych rozwiązań, systemów, managerów okien i widziałem, jak fajne projekty giną odsunięte przez nowsze i mniej udane... Zebrałem tutaj opis tych rozwiązań z których korzystam lub korzystałem, na przykład pliki konfiguracji, zbiór czcionek, które mi się podobają, itp. Skrót ".rc" czytaj jako "dot-er-ce".
Ta gra jest naprawdę stara. Napisana w C w roku 1991 przez Grega Leshera, potem rozwinięta przez parę osób i wzbogacona o algorytmy sztucznej inteligencji, zakończyła swój żywot w okolicach roku 2002. Obecnie po ponad 20 latach, nadal nikt jej nie przejął, a oryginalne źródłowe zasoby znikły z sieci. To miejsce jest ostatnim miejscem w Internecie, gdzie możesz znaleźć większość zachowanych informacji. Pamiętam, że gdy graliśmy w XBattle w labie w latach '90-tych to sieć ledwo dawała radę. Gra wykorzystywała protokół X11 do wyświetlania okien na wielu maszynach, a co za tym idzie, wymuszała pełne odświeżanie GUI, co naprawdę wykańczało ówczesną przepustowość sieci (późne BNC, wczesne skrętki).
Schemat kolorów UI Blendera
Zrobiłem własny schemat kolorów (tzw. "theme"), który moim zdaniem jest bardziej czytelny i przyjemny dla oczu od schematu domyślnego (szczególnie dobrze przetestowałem go podczas animacji - kolory pozwalają lepiej widzieć ustawienia kluczy w DopeSheecie). Aby ten schemat zainstalować, dodaj je w oknie Preferencji w dziale Themes. Możesz też skopiować ten plik bezpośrednio do ścieżki, gdzie leżą pliki konfiguracyjne Blendera. Pod Linuxem jest to często katalog $HOME/.config/blender w którym znajdziesz wszystkie wersje konfiguracji w swoich podkatalogach. Dla wersji 2.91.0 będzie to katalog 2.91. Gdy tam wejdziesz, połóż go na ścieżce scripts/presets/interface_theme Jeżeli takiej ścieżki nie będzie, możesz ją utworzyć samodzielnie. Wersja może się różnić, wtedy po prostu trzeba wejść do innego katalogu. Ten schemat pasuje do wersji numerowanych od 2.8+.
Skróty klawiszowe Blendera
Zoptymalizowana konfiguracja klawiatury, taka jak wypracowałem przez lata - ma dodane trochę starych skrótów z Blendera 2.7, ale są też moje dodatki w niektórych miejscach. Nie ma ich dużo, ale są przydatne. Ta mapa jest dopasowana do pracy na laptopie bez klawiatury numerycznej. Ten plik można zaimportować w oknie Preferencji w dziale Keymap, albo skopiować bezpośrednio do ścieżki: .../scripts/presets/keyconfig. Podobnie jak w przypadku schematu kolorów, ta ścieżka zmienia się w zależności od katalogu, w którym trzymasz Blendera i od jego wersji. Plik definiuje klawiszologię dla wersji od 2.91+. Dodałem też drugi, najnowszy (na rok 2024) pochodzący z wersji 4.0.2. To jest moja domowa wersja, posiada najbogatsze i najlepiej zdefiniowane skróty klawiszowe. Podmieniony jest skrót Shift+V - zamiast Vertex Slide robi Subdivide w Trybie Edycji. I wprowadziłem dużo innych zmian.
Galery
Zrzuty ekranu z gry kula i puszka:
Pliki używane podczas dodatkowych zajęć (poza planem) które prowadziłem w latach 2015-2017. Zajęcia miały formę warsztatów, na których chętni studenci mogli po prostu przyjść i zrobić coś fajnego. Ja siedziałem tam w ramach pomocy merytorycznej. Robiliśmy różne rzeczy - filmy, modele, rendery, pojawiały się osoby spoza Uczelni. Fajnie czasy i ja też miałem wtedy sporo czasu. Co tydzień, dodatkowe 4-6h zajęć... Za darmo! Pliki pochodzą właśnie z tych zajęć. Kula 17 to plik z grą wykonaną w silniku Blender Game Engine - należy używać Blendera 2.79b do jego wczytania, w nowszych nie będzie działał, bo BGE zostało z nich usunięte (szkoda!). Puszka to plik z grą, w której strzela się do puszek. Zrobiłem ją w ciągu jednego wieczoru siedząc w USA, dla potrzeb pokazania komuś, co "można". Obie gry są niedokończone i stanowią tylko przykład pewnych pomysłów. Istnieje nieoficjalny fork Blendera w którym Blender Game Engine jest dalej rozwijane jako projekt UpBGE, który cały czas się rozwija, a strona wygląda całkiem obiecująco.
Symulacje przygotowane przeze mnie na zajęcia z którąś z grup wizytujących, gdy omawialiśmy model silnika Rigid Body. Można tutaj pobrać pliki, które przygotowałem. Dodałem do nich krótki opis i wykonałem rendery z początku, środka i końca symulacji, aby można było się zorientować co zawierają poszczególne pliki Blend.
Z okazji zakupu maszyny obliczeniowej, w której umieszczone były dwa dyski po 1TB każdy, postanowiłem zrobić test różnych rodzajów systemów plików. Chodziło mi o zbadanie, czy btrfs, który wtedy właśnie pojawił się w fazie beta, jest warty uwagi. Dzisiaj btrfs jest już o wiele dojrzalszym systemem, no i mam dyski m.2 oraz SSD... Sporo się zmieniło od tamtych dni!
Przydatne zasoby do tworzenia
Zasoby zebrane przez jednego z moich dobrych znajomych - Gleba Alexandrova, który prowadzi znaną na całym świecie witrynę Creative Shrimp poświęconą pracy w Blenderze. W liście zasobów skompletowanej przez Gleba można znaleźć różne rzeczy - programy, strony, ludzi, wtyczki, poradniki, i wiele innych interesujących rzeczy. Gleb odwiedził nasz Instytut dwukrotnie, za każdym razem biorąc udział w Blender Day. Oprócz licznych wartościowych zasobów warto zwrócić uwagę na cykle szkoleń (płatnych), które Gleb przygotował.
Generator czcionki webowej z ikonami: strona która pozwala wybrać ikony do strony, które potem przekodowuje na czcionkę. Taka czcionka ma mniejszy rozmiar niż ikony obrazków, i ładuje się ją podobnie jak czcionki do wyświetlania tekstu. Zaletą jest to, że można pobrać taką czcionkę i dołączyć do własnej strony, i wtedy można wyświetlać miniaturowe ikony w zasadzie bez dużych narzutów związanych z przesyłem danych. Jest jeden z głównych zasobów z których korzystam podczas tworzenia stron.
Bardzo fajny optymalizator grafiki który pomniejsza je do minimalnych rozmiarów, zachowując dobrą jakość. Można skonwertować następujące formaty: jpg, png, gif, svg, bmp, eps, psd, tiff, webp i to wszystko zapisać jako format JPG. Warto wypróbować jeżeli zależy nam na minimalnej objętości przesyłowej naszej strony. Kto dysponuje programem convert z pakietu imagemagick lub nowszego graphicsmagick może wykonać optymalizację plików również za pomocą konsoli. Wystarczy wpisać odpowiednie polecenia, czyli podać sporo różnych specjalistycznych argumentów do ww. poleceń. Sprawdź też to . Kliknięcie tam wyświetli wielką tabelę w której kliknij wybrany element i przejdź poniżej.
Strona na której można zobaczyć obszerną listę czcionek, oraz ich wpływ na czytelność kodu w edytorze. Warto wpisać znaki takie, jak nawiasy, oraz niektóre litery, aby porównać, czy czcionka wyświetla te elementy w sposób nie budzący wątpliwości. Czy odróżnisz zero od litery O? A jeden od małego L i od rury? Oto zestaw znaków do testów:
żółć 0O1lI|Jj rn fi S5 &8B uvV\/ C({[*+->]})D A4 9gqp 3E
Moje ulubione fonty do programowania to: Inconsolata w wersji SemiExpanded. Sporo zależy od wielkości fontu. Szkoda, że edytory nie pozwalają na ustawienie różnych fontów dla różnych wielkości powiększenia fontu, bo Anonymous Pro wygląda genialnie jak jest mały, natomiast Hasklig Light lepiej prezentuje się, gdy jest duży.
Trochę przykładów na temat programowania w VIMie. VIM to chyba najlepszy edytor programistyczny wszechczasów. Owszem, ma swoje wady, np. NIE JEST TO IDE, ale można zrobić w nim cuda, naprawdę... trzeba tylko chcieć zostać hackerem i zagłębić się w niesamowity świat pełen możliwości. Z VIMem można zrobić prawie wszystko. Co prawda obecnie sporo pracuję w VScodium (open-sourcowa wersja VSCode), ale nadal brakuje mi niektórych funkcji, jakie w VIM były od ręki: możliwości nagrywania i powtarzania prostych makr lub genialnego po prostu powtarzania ostatnio wykonanej grupy operacji... VScode musi się jeszcze wiele nauczyć! No i tak, wiem, że jest nakładka udostępniająca pewną klawiszologię z vima, ale to dość marna zaślepka.
Stare kursy z dawnych czasów
Trzymam tutaj, prawdopodobnie ze względu na sentyment, parę starych zasobów, które od wielu lat już leżą, i nawet się trochę starzeją. Może jednak nie czas jeszcze, abl je wyrzucić.
Znaleziony gdzieś w sieci, w dawnych czasach, gdy uczyłem się programowania. Tak mi się spodobały wywody Autora, że postanowiłem pobrać i udostępniać lokalną wersję u siebie. Oryginalna strona już nie istnieje. Kiedyś była na prywatnej stronie http://www.intercon.pl/~sektor/cbx/. Poprawiłem w oryginalnej stronie kodowanie na UTF8 (bo powstała ona w czasie gdy modne było kodowanie ISO-8859-2). Oprócz tego dokonałem stylistycznych drobnych poprawek - literówki, czasami większe formy zdań itp. Nie jest to jednak kurs dla osób początkujących, wbrew temu, co może się wydawać. Jest to raczej zbiór przemyśleń autora i sporo opinii o języku. Pod koniec roku 2022 dodałem trochę drobnych zmian stylistycznych, zmieniłem nieco style i nieco odświeżyłem wygląd kursu. Niestety, teraz, po roku 2020 język C++ znacznie różni się w możliwościach od tego, co opisuje autor. Kurs się po prostu starzeje...
Projekt "Zdolni z Pomorza" miał w ciągu ostatnich lat sporo różnych edycji, i zdarzyło mi się w prawie wszystkich wziąć udział. Zajęcia tam były rozmaite. Nie wszystkie udało się w sensowny sposób zachować, ponieważ część była tworzona "na żywo" z wykorzystaniem różnych interesujących narzędzi i przedmiotów. Ale czasami miałem przygotowany skrypt, lub jakiś opis, którym teraz mogę się podzielić. Jednym z takich 'skryptów' był ciąg stron, które tłumaczyły jak mniej więcej wygląda praca pod Linux, gdy np. naukowiec musi wykonać jakieś zadania pewną ilość razy, ale nie wie ile, ani jak długo zajmą. Odpowiednio bystra osoba może sobie wtedy napisać w terminalu (w Bashu) niewielki programik, który wykona odpowiednią liczbę obliczeń, i zadba o to, aby średnie z uzyskanych kolejnych wyników nie zmieniały się zbyt wiele. Ten skrypt jest właśnie takim wprowadzeniem, i jego wykonanie zajmuje młodzieży nie znającej Basha od jednej do dwóch-trzech godzin.
Napisałem kiedyś dla swoich studentów kurs na temat programowania w Perlu. Były to czasy względnej świetności tego języka. Studenci pomogli mi opracować także dokumentację do niektórych modułów. Stare to już zasoby, Perl od tego czasu się rozwinął, ale w tym kursie jest sporo materiałów, zadań oraz rozwiązań tych zadań. Można się temu przyjrzeć. Gdy dobrze poszukasz, znajdziesz tam dwie edycje przedmiotu pod taką samą nazwą. W każdej jest zebrane trochę zasobów.
Projekt zespołowy to zajęcia w których studenci wykonują zadanie programistyczne przekraczające możliwości jednej osoby w ciągu semestru. Prowadziłem taki przedmiot wielokrotnie, i aby nie powtarzać ciągle tych samych rzeczy, zrobiłem któregoś dnia opis zajęć, który tutaj trzymam chyba przez sentyment. I tak na każdych zajęciach jest trochę inaczej, i po jednokrotnym wykorzystaniu, nigdy już do tego opisu nie wróciłem. Ale jest, to na razie go trzymam. Sam nie wiem, po co.
Przygotowałem parę zadań na zajęcia z programowania obiektowego w Javie. Po paru latach dodałem do tego zbioru inne, ciekawsze zadania, które można wykonać ucząc się np. programowania w nowym języku. Zadania te są dobre np. do nauki Go, Rusta, Ruby'ego i w sumie prawie wszystkich innych języków. Studenci na moich dawnych zajęciach z Javy mogli wybrać sobie zadania, które wykonają. Zależnie od poziomu zaawansowania można było zrobić te programy prosto lub bardzo fikuśnie. Pamiętam, że jeden ze studentów zrobił program na mrowisko, w którym po ekranie faktycznie chodziły malutkie przeskalowane bitmapy z mrówkami, a cała plansza była zrobiona graficznie. Dawno już nie prowadziłem Javy (i dobrze, wolę inne języki); zwykle zajmuję się zupełnie innymi tematami - głównie grafiką i animacją.
Krótki zestaw z ćwiczeń do tytułowego przedmiotu. Napisałem wtedy proste kody w C i udostępniłem je studentom chcącym się nauczyć podstaw programowania. Napisanie tych kodów własnoręcznie jest najlepszym sposobem, aby ogarnąć pewne podstawy! Mimo, że pisane były wiele lat temu, do dziś powinny się zwyczajnie kompilować w jakimś gcc, oczywiście pod systemem Linux . Czasy są jednak takie, że w 2022 roku leniwy i nieuczciwy student może dostać takie lub lepsze implementacje od bota z wbudowaną sztuczną inteligencją. Powstaje pytanie, czy warto się uczyć programowania, skoro można dostać całkiem skomplikowane kody bez wysiłku umysłowego. Moim zdaniem - bezdyskusyjnie warto, ktoś w końcu powinien sprawdzać, czy te kody są prawidłowe, a w tym celu trzeba je ROZUMIEĆ.
Do poczytania
Te lektury wisiały długo na mojej starej stronie, nie widzę teraz powodu, aby coś z tego zestawu usuwać. Z okazji odświeżenia strony na nowszą wersję dodałem kilka nowych pozycji. Przynajmniej nie muszę teraz martwić się o zakładki.
Read The F... Manual
- RTFM - źródło
- kopia lokalna
Jak zadawać pytania? To musisz przeczytać obowiązkowo! Jest to tekst, który każdy powinien poznać. Trzymam go też lokalnie. Zadawanie pytań to sprawa dość ważna, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na odpowiedzi. Tekst ten jest stary, pochodzi prawie z początków internetu, i wyraża sporo kulturowych stereotypów. Nie obraź się czytając! Jest to też przykład tzw. netykiety, czyli ogólnie przyjętego kanonu zachowań w sieci Internet. Każdy powinien go znać, w przeciwnym razie uznany może zostać za prostaka lub chama.
Znajdziesz tu sporo: technika, nauka, ciekawostki, itp. Czy wiesz, że najsłabiej widzimy kolor niebieski (wykorzystuje się to zresztą w kompresji wideo)? Albo że powietrze w walcu o wymiarach Wieży Eiffela ma masę większą niż sama wieża? A nawet jaka jest skala wybuchowości wulkanów? Tematyka wyrażona przez słowa kluczowe oscyluje woków matematyki, fizyki jądrowej, kosmosu, broni, zwierząt, elektryczności, energii, satelitów, oraz wielu innych tematów.
Niesamowite fotografie Allona Kiry z Izraela oraz inne szokujące fotki, np. wykonane w technice makro! Znalazłem Jego galerię gdzieś na początkach swojej przygody z fotografią i wywarła na mnie ogromne wrażenie. Było to wiele lat temu, gdzieś w okolicach przełomu tysiącleci. Teraz sam już wiem, jak robić większość z tych fotek...
Randall Munroe, były pracownik NASA odpowiada na bardzo interesujące pytania, często absurdalne, ale w sposób naukowy. Warto zobaczyć, jeżeli chcesz wiedzieć, co mogłoby się stać, gdyby szklanka z wodą stała się "nagle" pusta, lub co by było, gdyby nagle "znikły" oceany, albo co by było, gdyby cały deszcz spadł na ziemię w postaci jednej kropki o 500-metrowej średnicy... Zawiera także komiksowe obrazki które narysował sam autor.
Jak każde hobby, to również nie może być sensownie wyjaśnione. W każdym razie przypomina nieco hodowanie kwiatów na parapecie okiennym - tylko kwiaty trzeba częściej podlewać. W przypadku powolnego wzrostu kryształów wystarczy sprawdzić czy wszystko w porządku raz na dwa tygodnie, i jest OK. Można nawet wyjechać na wakacje - po powrocie najczęściej nic złego się nie dzieje... A kryształy są piękne!
Atrapa
Strona, która zdecydowanie powinna być bardziej znana. Szczyt jej popularności przypadał na czasy, gdy po sieci rozsyłało się mnóstwo spamu a nie było zbyt dobrych filtrów, które by sobie z nim radziły. Na stronie możemy prześledzić historie łańcuszków i piramid, które być może nieraz nas wkręcały w jakieś nieprzemyślane akcje. Co to jest łańcuszek? Dowiesz się, gdy wyślesz ten adres do dziesięciu innych osób! NIESTETY, niedawno zauważyłem, że strona została zamknięta. Jej Autor, pan dr Filip Graliński napisał, że zamyka stronę i nie będzie już jej prowadził, ani odpowiadał na korespondencje. Wielka szkoda. Stronę można jeszcze przeglądać na Web Archive, ale jak długo tam pozostanie? Tego nikt nie wie .
To obciach nie jarzyć ziomali z kwadratu! Strona zawiera obszerny, obsceniczny i dość dokładny słownik wszelkiego rodzaju słów potocznych, regionalizmów i zwykłych chamskich odzywek. Wszystko jest wytłumaczone, zatem warto zobaczyć jakimi terminami posługuje się dziś profesjonalna młodzież. Możesz dostać blachę na odmulenie, jeżeli nie będziesz wiedzieć co to jest "wymborek" ale nie ryj kasty bo będziesz master of flamaster!
Internetowe zawody w skracaniu programów perlowych, które nadal mają robić to co robiły. Jest to dyscyplina wymagająca kreatywności i świetnej znajomości języka, warto popatrzeć do czego dochodzą mistrzowie krótkiej formy...
Poezja pisana w językach nie przeznaczonych do wyrażania poezji? Oczywiście! W językach programowania da się pisać wiersze. Co ciekawe, niektóre języki jak np. perl nadają się do tego lepiej niż inne (np. java). Ale podobno można - i jest to dziwne zarówno przy czytaniu, jak i przy tworzeniu. To trochę tak, jakby próbować napisać dobre Haiku.
Programowanie to sztuka, w której jasność myśli i czytelność kodu są wysoko cenione. Ale nie tutaj. Tutaj mamy do czynienia z zawodami w których trzeba pisać nieczytelnie, mętnie i w ogóle niejasno. Dobrze naściemniać to też sztuka!
Do obejrzenia w wolnym czasie
Pewne filmy warto zobaczyć przynajmniej raz. Inne źródła w postaci np. kanałów na YT - warto monitorować nieustannie, ponieważ to co się na nich pojawia jest zwykle interesujące i wartościowe. Poniższa lista absolutnie nie wyczerpuje zasobów, jakie można znaleźć w sieci, ale i tak warto zajrzeć.
Science Clic English
Najlepszy, najwspanialszy i chyba najcudowniejszy kanał na YT, wyjaśniający współczesną fizykę, w tym bardzo porządnie i przystępnie Ogólną Teorię Względności Alberta Einsteina oraz wiele innych dziedzin - kosmologię, chromodynamikę kwantową, Model Standardowy, Teorię Strun itp. Jestem tym kanałem po prostu oczarowany. Narracja jest czytana przez Alessandro Roussela, który zrobił także muzykę i animację do prezentacji, idealnie budujące klimat i zrozumienie u widza. Autor jest Francuzem i posiada także drugi kanał z takimi samymi treściami po francusku. Wyjaśnienia upraszczają trochę, ale pokazują też prawdziwe równania, i co najważniejsze - ich sens fizyczny. Dlatego można zrozumieć i zobaczyć rozwiązania Teorii Względności, linie świata i ich deformacje w czasoprzestrzeni, i zrozumieć na czym polega promieniowanie Hawkinga. Można zrozumieć dlaczego obiekty posiadające masę nie mogą przekroczyć prędkości światła, oraz dlaczego czas i przestrzeń deformują się przy wielkich prędkościach. Spojler: promieniowanie Hawkinga to nie jest "parowanie" czarnej dziury! Mój poprzedni opis: Wyjaśnione są w przystępnych animacjach wszystkie założenia, które wymagane są do zrozumienia Ogólnej Teorii Względności. Krok po kroku autor opowiada, co jest potrzebne, aby ogólnie wyliczyć krzywiznę czasoprzestrzeni i inne niedzienne efekty, nie zakładając właściwie niczego, poza stałością prędkości światła w próżni. Seria oczywiście wymaga pewnej orientacji w matematyce, ale jest to na poziomie dobrego studenta pierwszego roku - pomaga oczywiście zrozumienie Szczególnej Teorii Względności, ale tak czy inaczej, świetnie to obejrzeć. I to nie raz - ale kilka razy. Można zrozumieć czym jest np. metryka czasoprzestrzeni, i inne ważne pojęcia. Polecam w ogóle ten kanał, jest na nim więcej ciekawych materiałów, i wszystkie są naprawdę niesamowite!
Smutna, ale też pocieszająca, niesamowita historia wykładowcy, który zachował optymizm żyjąc z wyrokiem śmierci. Każdemu z nas może się to zdarzyć. Ale czy każdy z nas będzie potrafił wykorzystać posiadaną wiedzę do tego, aby przeżyć życie do końca godnie? Jedno jest pewne: warto ufać nauce i zdrowemu rozsądkowi, bo w większości przypadków daje to dobre wyniki. Nauka nie myli się twierdząc, że alkohol i papierosy są szkodliwe. Dlaczego tak niewielu to uznaje?
Świetny, kontrowersyjny materiał zrobiony przez Derrena Browna, showmana z brytyjskiej telewizji BBC. Derren nie tylko zajmuje się rozrywką, ale także bada mity i wierzenia odnośnie spraw wykraczających poza granice nauki, i potrafi udowodnić, że wiele popularnych wierzeń jest pozbawionych sensu. Odpowiesz sobie sam! U nas w kraju warto zapoznać się z kanałem Lupa Sceptyka, gdzie również poruszano temat duchów.
Tutaj wchodzimy na teren wiary i naukowego podejścia do niektórych spraw. Materiał na pewno dla osób tolerancyjnych i nastawionych na poszukiwanie prawdy. Richard Dawkins i George Coyne rozmawiają na tematy filozoficzne. Warto docenić wzorową kulturę tej rozmowy, mimo różnic w stanowiskach. Od czasu gdy ten link znalazłem, zgłębiłem temat nieco bardziej i zagadnienia duchowości to przeogromny temat-rzeka. Może kiedyś zrobię o tym stronę...
Veritasium
Moja ulubiona seria, prowadzona przez dr. Dereka Mullera, faceta, który zrobił doktorat z nauczania fizyki przez media społecznościowe. Derek tworzy bardzo interesujące filmy na wybrane tematy z fizyki, matematyki i ogólnie pojętych nauk przyrodniczych. Naprawdę warto popatrzeć, jakość niektórych animacji lub wyjaśnień zwala z nóg. Pełna profeska! Wspaniała zawartość popularnonaukowa.
Smarter Every Day
Jeden z kanałów na którym można znaleźć interesujące półprofesjonalne badania różnych ciekawych zagadnień, prowadzony przez Destina Sandlina, inżyniera rakietowego i byłego wojskowego. Destin interesuje się wieloma rzeczami, i gdy wpadnie na trop jakiejś zagadki, nie spocznie, dopóki jej nie rozwiąże. Jego postępowanie to przykład dla nas wszystkich, jak należy postępować zgodnie z paradygmatami badawczymi nowoczesnej nauki. Na kanale znajdziesz wiele ciekawych eksperymentów i wyjaśnień dziwnych, i trudnych do zrozumienia zjawisk.
Vsauce
Dość interesujący kanał Michaela Stevensa, na którym można obejrzeć wiele filmów dotyczących fizyki, oraz wielu ciekawych zagadnień z pogranicza matematyki, informatyki i codzienności. Michael zbiera wiele różnych ciekawostek w jednym filmie, dlatego często trudno jednoznacznie sklasyfikować Jego twórczość, jednak można się sporo dowiedzieć. Na przykład że na naszej planecie są zawsze gdzieś takie dwa naprzeciwległe punkty, w których jest ta sama temperatura i ciśnienie. Jeżeli wydaje się to trudne do zrozumienia, to warto odwiedzić kanał i zobaczyć samemu :)
3Blue1Brown!
Doskonały kanał poświęcony matematyce i graficznemu zrozumieniu sensu skomplikowanych matematycznych przekształceń. Jest tutaj algebra liniowa, rachunek różniczkowy, oraz wiele interesujących problemów. Wszystko wyjaśnione w profesjonalnych animacjach, dzięki którym nagle całość staje się prosta. Na przykład - wystarczy popatrzeć na macierz transformacji 3d, i od razu rozumie się, co stanie się z przestrzenią po przekształceniu. Tego typu intuicje można uzyskać po starannym przestudiowaniu materiałów na tym kanale. Moim zdaniem bezcenna zawartość, bo nagle, gdy zobaczy się sens równań i suchego matematycznego zapisu - wtedy pojawia się zrozumienie.
The Science Asylum
Naukowe wariatkowo, w którym klony Nicka, głównego prowadzącego robią różne niebezpieczne zadania, a dyskutuje się o fizyce w ogólności. Kanał żartobliwie pokazuje najtrudniejsze tematy z dziedzin takich jak Ogólna Teoria Względności, chromodynamika kwantowa, teoria kwantów, elektrodynamika, i wiele innych. Fajnie obejrzeć bo materiał jest tłumaczony zabawnie, ale na poziomie. Pojawiają się normalne równania np. Maxwella lub Einsteina, nie ma głupich uproszczeń. To rzadki kanał na którym wyjątkowo prawidłowo pokazano wizualizacje pola elektromagnetycznego. Forma jest krótka i ma być zabawna, ale nie każdemu się spodoba. Czasem chciałoby się posłuchać więcej!
Inne, warte uwagi kanały
... lub źródła popularnonaukowej wiedzy, pełne niezwykłych faktów, zjawisk lub wyjaśnień:
Amator robiący profesjonalnej jakości filmy na temat reakcji chemicznych i różnych ciekawych procesów, np. alkohol z papieru toaletowego, świecące farby lub zapach pieniędzy... Reakcje pokazywane są i opisywane bardzo profesjonalnie, z odpowiednim mentorskim podejściem, obraz jest starannie przygotowany, i szczerze mówiąc, nie znalazłem jeszcze lepszego, i porządniejszego kanału na YT, na którym pokazywano by eksperymenty w takiej jakości.
Ten sam ziomek, który w nieco mniej formalny sposób pokazuje pewne uboczne procesy, jakie przeprowadza w swoim laboratorium (np. przetwarzanie toksycznych odpadów, itp.). Warto popatrzeć jeżeli ktoś lubi oglądać procesy chemiczne i miłe dla oka są mu naczynia laboratoryjne i wyposażenie. Przetwarzanie i utylizacja odpadów, których nie można normalnie wyrzucić do środowiska (np. na śmietnik lub wylać do zlewu) jest ważnym tematem. Gdy tylko przypomnę sobie, że w latach dziewięćdziesiątych wylewaliśmy wszystko do zlewu... co tam się musiało dziać w tych rurach!
Jeden z kanałów prowadzonych przez Brady'ego Harana, australijskiego filmowca i dziennikarza. Ta seria opowiada o pierwiastkach chemicznych, o każdym dosłownie jest film (a czasami są też nowsze edycje) i pokazane są wybiórcze cechy, czasem ciekawe eksperymenty. Można zajrzeć do laboratoriów i trochę podpatrzeć. Można też zobaczyć pewne niecodzienne rzeczy. W trakcie jednego z eksperymentów zaobserwowano ciekawe zjawisko fizyczne, nie widziane nigdzie wcześniej, i oczywiście zostało to opublikowane.
h4>
Kanał na którym w formie krótkich wywiadów matematycy, głównie profesorowie z Nottingham przedstawiają interesujące i niezwykłe koncepcje matematyczne. Jest o nieskończoności, stałych, różnych ciekawych zjawiskach matematycznych; jest np. wyjaśnione dlaczego suma dodatnich ułamków może zrobić się ujemna, i jest wiele innych tematów, które wymykają się często zrozumieniu. Na tym kanale można także zobaczyć spotkania ze słynnym Johnem Conway'em, który niestety zmarł na Covid w 2020 roku.
Kanał poświęcony fizyce i różnym zjawiskom fizycznym. Profesorowie i inni pracownicy próbują wyjaśnić pewne procesy, które wcale nie są łatwe do zrozumienia. Ale często te wyjaśnienia - w mojej opinii - pozostawiają niedosyt, jak na przykład próby wyjaśnienia dlaczego szkło jest przezroczyste i co na kwantowym poziomie dzieje się ze światłem. Science Asylum miało wyjaśnienia lepiej zwizualizowane...
Krótkie animacje rysowane kreską podczas tłumaczenia pewnych zagadnień fizycznych. Dość ciężko się to ogląda, ale czasami trafia się coś fajnego, co rzeczywiście wyjaśnia jakąś nieznaną do tej pory koncepcję.
Kanał, którego zbyt wiele nie oglądałem, ale wygląda na sensowny. Wyjaśnienia są całkiem OK, warto zbadać.
Dziwny kanał, który początkowo wydaje się mało profesjonalnie zrobiony, może przez dość ekscentryczną osobę głównego prowadzącego (ostatnio się to zmieniło!). Jednak reakcje i poziom trudności który reprezentują szybko pokazują, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Warto zobaczyć, ponieważ pokazuje on reakcje, których nie widuje się na co dzień, nawet w najlepszych laboratoriach. Pokazane wszystko jest trochę amatorsko (ostatnie filmy już są wspaniałe), ale chemicznie i technologicznie to wysoki poziom. Nie każdy może prowadzić reakcje spalania w ciekłym chlorze na przykład :)
Znalazłem stosunkowo niedawno, i od razu polubiłem. Autor rzetelnie i w miarę obiektywnie przedstawia różne ciekawe tematy, np. jasnowidzów, egzorcyzmy, i różne inne niezwykłe rzeczy na które czasami napotykamy. Sceptyk i czasem cynik, genialnie punktuje różne słabe strony niektórych "teorii spiskowych" lub popularnych wierzeń ludowych i niesprawdzonych wymysłów. Warto pooglądać i posłuchać zawartej w filmach argumentacji Bogumiła Van Den Broecka.
Różne śmieszności lub zabawki
Są tu dość losowe linki, których nie umieściłbym w kategoriach gdzieś wyżej - niektóre są stare, inne nowe, mogą nie działać, taki trochę śmietnik, trochę paśnik. Uważaj, bo możesz tu znaleźć coś, co zajmie Ci dużo czasu...
Symulator Windozy
Strona która emuluje Windows95, Windows98 lub WindowsME (zależnie od tego co wybierzesz), a potem pozwala uruchomić znajdujące się na pulpicie różne aplikacje - wszystko w przeglądarce! Wymaga WebGL, jest sporo klasyków - Quake1/2/3, Unreal Tournament, Doom, i masa innych rzeczy. Można trochę pograć w całkiem niezłe gry - jakieś Miny, Jewels w niezłym wykonaniu, no i ogólnie przypominają się trochę tamte czasy, jeżeli ktoś je pamięta. W sumie aż nie chce się wierzyć, że to naprawdę działa wyświetlane przez PRZEGLĄDARKĘ... Nostalgiczna podróż do dawno minionych czasów to jest na pewno.
Update faker
Koszmar każdego posiadacza windows - niespodziewane i niechciane uaktualnienia, które tylko czekają aż rozpoczniesz prezentację, aby się znienacka włączyć. Strona, której adres tutaj umieszczam udaje takie właśnie zachowanie. Nadaje się to do zrobienia głupiego (przyznaję) dowcipu. Twoja dyskrecja i kultura będą przetestowane gdy postanowisz zrobić komuś żart za pomocą tej strony, zatem postaraj się zachować poziom kultury jaki nie rodzi skarg i złości.