Zasady tutoringu

Zasady formalne

Zasady formalne na poziomie Uniwersytetu określa Zarządzenie Rektora numer 121R22 .

Zarządzenie to precyzuje reguły, którym podlegają wydziały na Uniwersytecie Gdańskim, i szczególnie tam, gdzie tutorów jest więcej - porządkuje procesy, które inaczej musiałyby być organizowane lokalnie przez dziekanów lub wyznaczone przez nich osoby. Jednakże Wydziały jako jednostki mają dość dużą swobodę w dokładnym ustalaniu reguł lokalnie obowiązujących, i praktycznie na każdym wydziale tutoring realizowany jest w nieco inny sposób - inny od strony formalnej, bo merytorycznie jest zawsze specyficzny ze względu na specyfikę tematów.

Tutorzy Wydziałowi

Na naszym Wydziale mamy obecnie trzech tutorów, działających w obszarze trzech podstawowych dyscyplin - matematyki, fizyki i informatyki. Są to osoby wyszczególnione poniżej:

Koordynatorem wydziałowym jest obecnie (2024-2025) tutor z informatyki. Możesz się do niego zgłosić, jeżeli poszukujesz kontaktów z tutorami lub informacji na temat tutoringu.

Zapisy

Ze względu na bardzo niewielką liczbę tutorów nie organizujemy zapisów formalnie przez jakieś podania, ankietowanie lub procesy które wspomagałby dziekanat. Najlepszym sposobem będzie, jeżeli skontaktujesz się bezpośrednio z danym tutorem i porozmawiasz. To wszystko. Tutor poświęci chwilę czasu na spotkanie z Tobą, rozpozna jakie mogą być wymagania czasowe i zdecyduje, czy może przeznaczyć czas na wejście w proces tutorski. Może to być w danej chwili niemożliwe (bo np. ma już kilku podopiecznych i brakuje czasu). Zatem - porozmawiaj, zgłoś się, pokaż się i zbadamy razem, czy możemy wejść w proces. Jeżeli nie dziś, to może w kolejnym semestrze?

Organizacja procesu

Zaczyna się zazwyczaj od studenta. To student musi chcieć wejść w proces. Rzadziej zdarza się, że dostaje zaproszenie do tutoringu. Zatem - jeżeli wykonasz pierwszy krok, i nawiążesz kontakt z tutorem, porozmawiacie, i wtedy - ruch jest po stronie tutora. To jego lub jej decyzja, ponieważ chodzi o zarządzanie czasem i różnymi procesami, o których możesz nie wiedzieć. Każdorazowo, decyduje tutor, czy może rozpocząć tutoring. Jeżeli powie Ci, że nie ma czasu, uszanuj to, możliwe, że czas znajdziecie później. Jeżeli szukasz tutora spoza naszego wydziału, musisz się upewnić, że tutoring będzie w ogóle możliwy - taki zewnęrzny tutor powinien mieć zapewnione wynagrodzenie za swoją pracę, a nie jest pewne (ani gwarantowane) że tutoring międzywydziałowy będzie finansowany przez któregokolwiek dziekana.