Opiekun roku

Opieka nad rocznikiem informatyki 2022-2023

Gratuluję! Jesteście już na drugim roku studiów. Macie doświadczenie w studiowaniu, i znacie lokalne ustalenia. Przypominam, że zawsze możecie się zwrócić o pomoc do mnie lub do dziekanatu. Pamiętajcie, aby pilnować terminów, i nie odkładać nauki i swoich projektów na później - później zwykle brakuje czasu.
Poprzednie wprowadzenie:
W roku 2022, na początku Roku Akademickiego, zostałem poproszony przez naszego dyrektora o podjęcie funkcji Opiekuna Roku. Wyraziłem zgodę i w ten sposób zostałem Opiekunem Roku dla studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2022/2023 i są od początku na Informatyce pod moją opieką. Co ciekawe, w tym samym roku pracowałem w Komisji Rekrutacyjnej, a zatem możliwe jest, że sporo osób, które wtedy spotkałem miałem okazję już poznać osobiście. W moim rozumieniu Opiekun Roku to osoba będąca pracownikiem UG, która w pewien szczególny sposób towarzyszy studentom podczas ich studiów na wszystkich tradycyjnych etapach tego okresu życia, zaczynając od pierwszego roku a kończąc na ostatnim roku studiów. Funkcje takiej osoby mogą być różne i sporo zależy od jej zakresu działań oraz inicjatywy. Dowiedziałem się wystarczająco wiele od współpracowników, sporo też napisane jest w regulaminie studiów.

Oto zbiór najważniejszych zasobów, które jako student pierwszego roku MUSISZ poznać.

Pamiętaj!

Email wysłany do dziekanatu z konta innego niż studenckie nie dotrze. Jeżeli masz jakiś poważny problem, szukaj kontaktu w tej kolejności:

  1. Najpierw: Starosta roku - kontakt przez teams.
  2. Potem: Opiekun Roku - przez mail, teams, lub przez Starostę (ma mój telefon).
  3. Dopiero wtedy: Opiekun Kierunku (pani w dziekanacie) - piszesz podanie.
  4. Na końcu: Prodziekan (dziekanat) - podanie obowiązkowo przez pkt.3.

Na komórkę

Najnowsze informacje

Ważne, ale nie krytyczne

Zbiór chyba wszystkich ważnych informacji

  1. Anonimowa ankieta na temat kształcenia

    https://old.mfi.ug.edu.pl/studenci_10/jakosc_ksztalcenia
    Jeżeli chcesz, możesz PODZIELIĆ się swoją opinią o zajęciach, studiach lub ogólnie o nauce w tej anonimowej ankiecie. Jest ona czytana przez Komisję do spraw Jakości Kształcenia, która działa całościowo na poziomie Wydziału a więc jest to instancja ponad wszystkimi instytutami.

  2. Zespół w MS Teams

    https://tinyurl.com/opiekun-roku
    Zespół w MS Teams, w którym trzeba być, aby mieć rękę na pulsie i od razu wiedzieć o wszystkich ważnych akcjach, np. że "zajęcia odwołane" lub "zebranie 1 roku". To tutaj możesz zapytać o ważne problemy nie używając nawet maila. Właścicielem tego zespołu jest Opiekun Roku.

  3. Portal Studenta

    https://ps.ug.edu.pl/
    To miejsce powinno być Ci znane. Tutaj wyklikujesz większość ważnych spraw, które musisz załatwić on-line.

  4. Niezbędnik studenta Pierwszego Roku

    https://ug.edu.pl/studenci/studia-i-i-ii-stopnia-oraz-jednolite-magisterskie/niezbednik-studenta-1-roku
    CZYTAJ! To jest najważniejsza i najbardziej pilna lista rzeczy, które MUSISZ zrobić, aby nie wylecieć ze studiów. Czeka Cię sporo załatwiania różnych spraw - najważniejsze z nich to odpowiednie akceptacje i zgody, bez których dalej nie pójdziesz... Zobacz w pierwszej kolejności. Są tu informacje o opłatach, akademikach, stypendium, obowiązkowych szkoleniach, lektoratach, sporcie, organizacji roku, wsparciu psychologicznym, i wiele więcej.

  5. Niezbędnik Studenta MFI

    https://mfi.ug.edu.pl/studenci/niezbednik-studenta-1-roku
    Dokładne informacje charakterystyczne i obowiązujące na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Tutaj dowiesz się jeszcze dodatkowych paru rzeczy, które trzeba mieć ogarnięte. Strona ta powinna być przez Ciebie odwiedzana raz na jakiś czas, bo mogą tu pojawić się ważne zmiany. Pilnuj zatem!

  6. Oczywiste - nieoczywiste

    https://ug.edu.pl/studenci/studia-i-i-ii-stopnia-oraz-jednolite-magisterskie/oczywiste-nieoczywiste-do-studentow-o-zasadach-na-ug
    Istotne informacje mające wpływ na to, jak będą Ciebie postrzegać wykładowcy. Kilka dobrych zasad, których warto przestrzegać!

  7. Poradnik IT dla Pierwszego Roku

    https://inf.ug.edu.pl/poradnik1roku
    Zasady dotyczące haseł, oraz reguły korzystania z pracowni komputerowych na Wydziale MFI. Znajdziesz tu także link do Netykiety, Regulamin Sieci Akademickiej, Instrukcje oraz sposób zgłaszania awarii.

  8. Niezbędnik - Biblioteka Główna

    https://bg.ug.edu.pl/informator/niezbednik_studenta
    Informacje dotyczące sposobu pracy i współpracy z Biblioteką - zapisy, przedłużanie, logowanie, usługi, telefony. Warto się zapoznać.

  9. Spis regulaminów i instrukcji

    https://bip.ug.edu.pl/prawo_uniwersytetu/regulaminy_i_instrukcje
    To może być trochę nudna lektura, ale jeżeli będziesz potrzebować fachowej wiedzy o zasadach, jakich należy przestrzegać, to stanie się to lektura obowiązkowa. W szczególności, warto znać REGULAMIN STUDIÓW!

  10. Prawa Autorskie

    https://tinyurl.com/4kfn9zen
    Tutaj przeczytasz o tym, jakie prawa przysługują Ci w związku z wynalazkami, odkryciami lub innymi pracami, których dokonasz; czy program napisany przez studenta należy do Uniwersytetu, i wiele innych kluczowych spraw prawnych związanych z prawem autorskim i prawami pokrewnymi.

  11. Statut Uniwersytetu

    https://tinyurl.com/2p9r7kfy
    W tych przepisach zebrano najbardziej kluczowe i najbardziej podstawowe zasady działania Uniwersytetu oraz jego funkcjonowania i organizacji. To tutaj określone jest, jaka jest rola Rektora, co robić ma Dziekan i tak dalej. Jeżeli chcesz zrozumieć czym jest Uniwersytet, przeczytaj te podstawowe reguły.

  12. Studenci i doktoranci

    https://bip.ug.edu.pl/studenci_i_doktoranci
    Zbiór dosyć ważnych informacji dla studentów i doktorantów: opłaty, regulaminy, programy studiów, pomoc materialna, sprawozdania studenckie i zasady rekrutacji.

  13. Informacje pocztowo-bankowe

    https://bip.ug.edu.pl/o_uniwersytecie_gdanskim/organizacja_uniwersytetu
    Znajdziesz tutaj adres UG, telefony, numery konta, NIP, REGON i informacje kontaktowe do asystenta Rektora oraz Biura Organizacji. Ogólnie informacje te są rzadko potrzebne studentowi, ale kto wie, kiedy mogą być potrzebne.

  14. Kodeks Etyki Studenta

    https://bip.ug.edu.pl/sites/default/files/_nodes/strona-bip/37422/files/kodeks_etyki_studenta.pdf
    Jest to deklaracja, którą powinieneś/powinnaś przestrzegać, zatem zobacz na co się zgadzasz, podejmując studia na Uniwersytecie.

  15. Stypendia

    https://ug.edu.pl/studenci/stypendia-dla-studentow-i-doktorantow-szkol-doktorskich
    Informacje o stypendiach dla studentów oraz słuchaczy szkół doktorskich. Wnioski do wypełnienia.

  16. Akademiki

    https://ug.edu.pl/studenci/studia_i_i_ii_stopnia_oraz_jednolite_magisterskie/sprawy_socjalne/akademiki
    Gdzie i jak uzyskać zakwaterowanie. Znajdziesz tu bieżące informacje o budynkach, adresy, możliwości lokalowe.

  17. Języki obce - zapisy na lektoraty

    https://cjo.ug.edu.pl/studenci_1/zapisy_na_lektoratytest_plasujacy
    Strona z CJO (Centrum Języków Obcych), gdzie przejdziesz test zaawansowania oraz zapiszesz się do odpowiedniej grupy. Zobacz także FAQ (Często Zadawane Pytania).

  18. Ubezpieczenie NNW i OC

    https://parlament.ug.edu.pl/ubezpieczenia-nnw-i-oc/
    Strona Parlamentu Studenckiego, gdzie przeczytasz o ubezpieczeniach oraz kosztach i warunkach tych ubezpieczeń.

  19. Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu

    https://sport.ug.edu.pl/
    Zestaw informacji na temat dyżurów, sportu, obozów, kursów, centrum odnowy biologicznej. Znajdziesz tam także warunki zaliczenia zajęć z WF, regulaminy zajęć oraz zapisy na zajęcia.

  20. Akademicki Związek Sportowy

    https://azs.ug.edu.pl/
    Na stronie Akademickiego Związku Sportowego znajdziesz listę wszystkich sekcji sportowych UG oraz dodatkowe informacje.

  21. Biblioteka Główna

    https://bg.ug.edu.pl/
    Wiadomo - Biblioteka to powinien być Twój drugi dom :) Jest tutaj sporo odnośników, w tym Baza Wiedzy UG, katalog on-line, konto czytelnika, itp.

  22. Centrum Wsparcia Psychologicznego

    https://centrumwsparcia.ug.edu.pl/
    Strona na której dowiesz się jak uzyskać krótkoterminowe wsparcie psychologiczne. Każda osoba studiująca i pracująca na Uniwersytecie Gdańskim może skorzystać tu z trzech bezpłatnych spotkań z jednym z sześciu psychologów.

  23. Biuro do spraw Osób z Niepełnosprawnością

    https://bon.ug.edu.pl/
    Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, to ta strona jest przeznaczona dla Ciebie. Znajdziesz tu dużo informacji na temat konsultacji, transportu, adaptacji materiałów, orientacji przestrzennej i wiele innych.

  24. Centrum Aktywności Studenckiej i Doktoranckiej

    https://casid.ug.edu.pl/
    Masz pytania dotyczące funkcjonowania uczelni? Potrzebujesz pomocy w odnalezieniu odpowiedniej drogi do złożenia wniosku czy skierowania sprawy do rozpatrzenia? A może masz ciekawy pomysł i szukasz wsparcia w zrealizowaniu swojej inicjatywy? Skontaktuj się z nami, a postaramy się Tobie pomóc.

  25. Czasopismo Progress

    https://progress.ug.edu.pl/
    Znajdziesz tutaj warsztaty, informacje dla autorów, szkolenia (np. jak pisać teksty naukowe po angielsku).

  26. Radio Mors

    https://mors.ug.edu.pl/
    Jeżeli jesteś zainteresowany pracą z dźwiękiem, dziennikarstwem lub chcesz zobaczyć i spróbować pracy reporterskiej, to możesz odwiedzić radio. Jest ono naprawdę szeroko otwarte dla studentów chętnych spróbować nowych doświadczeń.

  27. Akademickie Centrum Kultury: Alternator

    https://ack.ug.edu.pl/
    Akademickie Centrum Kultury „Alternator”, działające w ramach Uniwersytetu Gdańskiego, animuje kulturalne życie uczelni oraz wspiera inicjatywy kulturalne środowiska akademickiego. „Alternator” to kilkanaście grup twórczych, które w ciągu roku organizują ponad 150 różnorodnych wydarzeń.

  28. Sea EU: sojusz nadmorskich uczelni

    https://sea-eu.ug.edu.pl/
    W ramach tej działalności tworzymy konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego (European University of the Seas – SEA-EU). Naszymi partnerami są Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytet Zachodniej Bretanii (Francja), Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kilonii (Niemcy), Uniwersytet w Splicie (Chorwacja) i Uniwersytet Maltański w Valletcie (Malta).

  29. Erasmus

    https://ug.edu.pl/wspolpraca/wymiana-akademicka/erasmus-2021-2027-0
    Program Komisji Europejskiej Erasmus+ 2021-2027 oferuje dofinansowanie wyjazdów: stypendialnych studentów, wyjazdy kadry dydaktycznej i administracyjnej, a także możliwość udziału w wielu projektach edukacyjnych UE.

  30. Biuro Karier

    https://biuro-karier.ug.edu.pl/pl/
    Znajdziesz tutaj indywidualne spotkania z doradcą zawodowym, testy kompetencji, coaching, porady jak napisać swoje CV, jak się przygotować do rozmowy rekrutacyjnej i inne przydatne rzeczy.

  31. Studencka Poradnia Prawna

    https://www.facebook.com/sppwpiaug
    Na Wydziale Prawa i Administracji możesz zasięgnąć porady prawnej. Strona działa w formie grupy facebookowej. Jeżeli nie masz środków na profesjonalne porady prawne, możesz zapytać o radę tam.

  32. Gadgety uniwersyteckie

    https://uniwersyteckiegadzety.pl/
    Jeżeli chcesz sobie kupić długopis, bluzę lub koszulkę z logiem UG, zajrzyj do tego niewielkiego sklepiku z drobiazgami.

  33. Podstawowe wyjaśnienia o Szkolnictwie Wyższym

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Szkolnictwo_wy%C5%BCsze
    Czym jest immatrykulacja? Wiesz? Albo co to jest seminarium? Czym się różni tytuł zawodowy od tytułu naukowego i stopnia naukowego? Takich rzeczy warto się dowiedzieć, opisy masz na ogólnodostępnej WIKI - śmiało przeczytaj.

Jeżeli znasz stronę, której adres powinien się tu znaleźć, napisz na Teams lub wyślij do mnie maila. Adres mailowy do mnie masz na mojej stronie głównej :)