Java zaawansowane technologie


Informacje ogólne

Typ:specjalnościowy
Kierunek:Informatyka studia licencjackie
Specjalność:Technologie sieciowe i bazy danych
Semestr:5
Wymiar zajęć:30 godzin wykładu, 30 godzin laboratorium
Punkty ECTS:6

Wymogi wstępne

Programowanie obiektowe, Projektowanie języków XML

Program

Wykład jest poświęcony platformie Java Enterprise Edition 5 oraz towarzyszącym jej technologiom. JEE jest przemysłowym standardem (modelem) przenośnych, bezpiecznych, skalowalnych, wielowarstwowych aplikacji po stronie serwera. Platformie tej towarzyszy wiele uznanych technologii, najważniejsze z nich to: Enterprise JavaBeans (EJB), JavaServer Pages (JSP), Java Servlets. Wśród nowości wpisujących się w model JEE wymienić możemy Java Persistence API. Aplikację JEE możemy również wykorzystać do współpracy z zyskującą obecnie dużą popularność technologią AJAX.Celem wykładu jest zapoznanie studentów z architekturą JEE w takim stopniu, aby mogli samodzielnie stworzyć być może niewielką lecz poprawną aplikację JEE z zastosowaniem wybranych technologii towarzyszących. Wykład ten nie jest natomiast katalogowym przeglądem wszystkich technologii wspieranych przez JEE. Na wykładzie będą przedstawione podstawowe koncepcje i środowisko platformy oraz architektura aplikacji. Ponadto będą omówione z przykładami przynajmniej te wspomniane wcześniej technologie (w tym AJAX nie związana bezpośrednio z Javą). Oczekuje się od uczestników dobrej znajomości programowania obiektowego w Javie, relacyjnych baz danych, technologii XML.

Sposób zaliczenia

Laboratorium: studenci zbierają punkty za stosunkowo proste zadania z wprowadzanych kolejno na wykładzie technologii Java Enterprise. Na koniec semestru tworzą jeden projekt złożony, pokazujący umiejętność budowania pełnej aplikacji trójwarstwowej.
Egzamin:Ustny : forma obrony projektu, który jest bardziej rozbudowaną i bogatszą w technologie formą zadania z końca semestru. Temat projektu może być ustalany indywidualnie, uwzględniający zainteresowania technologiczne studenta.

Literatura