Zaliczenie końcowe - Perl - programowanie
Uniwersytet Gdański - Instytut Matematyki - Zakład Informatyki - Strona domowaŁącza powrotne
Zaliczenie końcowe zajęć
W każdym roku akademickim nadchodzi czas sesji, oraz tzw. ostatecznych rozliczeń. Jakkolwiek to źle brzmi, mogę powiedzieć i zapewniam, że bardzo fajnie prowadziło mi się dla Was perla, a jednocześnie okazaliście się w większości pełni zainteresowania i przyjemnie wkręceni w temat. Czasami ja także miałem okazję czegoś się nauczyć (naprawdę). Myślę, że po tym kursie przynajmniej parę osób uniesie w świat odrobinę wiedzy która pozwoli im robić nowe rzeczy w sposób prosty... Na "wiele różnych sposobów" :)
Teraz garść informacji, jak można zaliczyć przedmiot i co z tym się kryje. Wiele ustaleń jest takich samych, jak w poprzednim semestrze.
- Zaliczenie przedmiotu polega na uzyskaniu oceny z: pracowni komputerowej oraz egzaminu. Poniżej opisuję reguły dotyczące ocen z pracowni, egzamin jest opisany tutaj.
- Do egzaminu mogą przystąpić tylko te osoby, które zaliczyły pracownię z wynikiem pozytywnym. Dlatego niezaliczenie pracowni wymusza niezaliczenie egzaminu. UWAGA: jeżeli nie zaliczysz pracowni, nie podchodzisz do egzaminu w OGÓLE. Dotyczy to także poprawki egzaminu która może być w wrześniu. To nie jest to samo, co niezaliczenie egzaminu, który możesz potem poprawiać. Niezaliczenie pracowni powoduje, ze nie masz co poprawiać.
- Na ocenę końcową składają się wszystkie punkty zdobyte w ciągu trwania semestru, w tym punkty: z wyjściówek, z prac domowych, za konkurs, za znalezione błędy oraz za opisy modułów (zobacz tutaj).
- Ocena z pracowni jest zależna od wartości procentowej obliczonej tak:
$wynik = $punkty_studenta / sum @punkty_z_wyjściowek;
Dla niekumatych: jest to iloraz efektywności (IE), wyrażony stosunkiem liczby wszystkich punktów zdobytych przez studenta do sumy maksymalnych ocen punktowych z wejściowek. Jasne? :) - Wartość ilorazu efektywności w formacie %.2f określa uzyskaną ocenę końcową z pracowni. Wartość IE zapewniająca ocenę pozytywną to 50.00%. Wyniki zbliżające się do tej granicy NIE będą naciągane. Jeżeli masz wynik 49.99%, to sorry. :)
- Oto pozostałe limity punktowe na poszczególne oceny (nie zmieniły się od ostatniego semestru):
Wynik Ocena 0% - 49.9% 2.0 50% - 59.9% 3.0 60% - 69.9% 3.5 70% - 79.9% 4.0 80% - 89.9% 4.5 90% - 99.9% 5.0 100% - do oporu "5+" - Formy zaliczenia awaryjnego:
- zbój zaliczony na ocenę pozytywną
- wyszukanie błędów i wskazanie metod poprawy rozwiązań zadań
- opracowanie dokumentacji modułów perla
- Zaliczenie zbója jeżeli ktoś nie uzyskał wymaganego limitu pozwalającego na zakończenie semestru z pozytywną oceną z przedmiotu, może, jeżeli chce, podjąć się napisania koła "zbójeckiego". Na tym kole będzie tyle zadań, żeby po ich prawidłowym wykonaniu uzyskać limit pozwalający wskoczyć na pułap oceny 3.0 (50%). Koło to będzie przeprowadzone tylko raz, dla wszystkich zagrożonych chętnych. Nie przewiduję poprawiania go i ponownego zaliczania. Wynik uzyskany jest dla mnie końcowym wynikiem który zadecyduje o ocenie wpisanej do indeksu :> Oto jeszcze parę informacji o kole 'zbójeckim':
- Koło piszemy w terminie: (ustalamy, nie wcześniej niż 11 czerwca).
- Obecność dobrowolna, zapraszam wyłącznie zagrożonych.
- Piszemy odpowiedzi na tyle pytań ile brakuje punktów do uzyskania oceny 3.0.
- Tak, można będzie wybrać pytania, jeżeli ma się niewiele punktów do nadrobienia.
- Przez cały czas (do dnia pisania zbója) obowiązuje prawo do zdobycia dodatkowych punktów poprzez sprawdzanie i weryfikowanie zadań, które umieszczam na sieci w rozwiązaniach. Za każdy znaleziony błąd przyznaję pół punkta, zaokrąglając złośliwie w dół :) (No dobra, to żart) Niemniej są osoby, które jak widać tą metodą zdobyły nawet pięć punktów. Warto poczytać, przy okazji przyda się na egzamin.
- Inną formą poprawienia swojej sytuacji, jest napisanie konkretnych i porządnych opisów modułów perla, wybranych z CPAN. Niektóre z nich mogę zasugerować, ale można też kierować się swoim własnym wyborem. Za każdy poprawnie opisany moduł można otrzymać 1 punkt. Czasami proszę o pewne uzupełnienia w tekście. Więcej o przygotowaniu opisów znajdziesz tutaj.
- Zwolnienia z egzaminu opisane są na stronie egzaminu.
[c] Piotr Arłukowicz, materiały z tej strony udostępnione są na licencji GNU.