Nazwa

        studenci.pl - program do podliczania wynikow studentow

Wersja

        [c]piotao, 0.1, 20070124
        Pisane na potrzeby przedmiotu monograficznego
        Perl-programowanie
        http://piotao.math.univ.gda.pl/Perl/

Streszczenie

Uruchom program piszac:

        studenci.pl

program oblicza wyniki studentow na podstawie zawartej w nim na stale struktury danych w ktorej w tablicy przechowywane sa tablice. Tablice wewnetrzne zawieraja w pierwszym elemencie napis (imie i nazwisko studenta), a w kolejnych elementach wyniki studenta otrzymane w trakcie kolejnych kolokwiow. Kazdy ze studentow ma taka sama ilosc wynikow, brak jakiejs oceny jest sygnalizowany zerem, chociaz nie jest to konieczne.

Wyniki, ktore program generuje, to lista studentow razem z ich srednimi wynikami wyrazonymi w procentach.

Ilosc danych jest dla programu nieistotna (moze byc 10 studentow, moze byc i 1000, tego nigdzie nie okreslamy). Wazne jest to, aby elementow w tablicy @maxy bylo tyle samo, ile jest liczb podawanych w tablicy danych dla kazdego studenta. Inne ilosci liczb nie spowoduja zalamania programu, ale wyniki procentowe beda nieprawidlowo obliczane co do wartosci. Czyli:

        @maxy = ( ... , ... , ... )          # jakies n-elementow

i potem w tabeli danych:

        [ '...napis...' , ..., ..., ... ],   # n-liczb po napisie

Jezeli student nie brak udzialu w zadnym kolokwium, jego oceny mozna nawet nie wpisywac, program policzy sume wynikow jako 0 wtedy i bedzie to zgodne z prawda. Dodatkowo, kolejnosc wynikow wpisana do tabeli nie ma znaczenia, gdyz wazna jest tylko ich suma.

Zaleznosci

Program wymaga modulu List::Util, ktory jest dolaczony do standardowej dystrybucji perla w wersji 5.8.+. Z tego modulu wykorzystana jest funkcja sum. Zamiast niej wystarczy uzyc swojej funkcji, napisanej np. tak:

        sub sum {
                my $sum = 0;
                map{ $sum += $_ } @_;
                return $sum;
        }

Oczywiscie wtedy nie nalezy poprzedzac jej przedrostkiem List::Util::

Autor

Piotr Arlukowicz, <piotao@math.univ.gda.pl>, http://piotao.math.univ.gda.pl/

Znane bledy

Jezeli sa jakies, nalezy zglosic je do autora. Program nie jest do konca przetestowany i ma stanowic tylko ilustracje zagadnien zwiazanych z przetwarzaniem zlozonych struktur danych.