Tablice i listy
Uniwersytet Gdański - Instytut Matematyki - Zakład Informatyki - Strona domowaPerl: programowanie - Tablice i listy
- Zdefiniuj trzy-elementową tablicę @tab i wpisz do niej liczby 1, 2, i 3.
- Wypisz tablicę używając funkcji print na dwa sposoby:
print @tab; print "@tab";
Jaka jest według ciebie różnica? - Sprawdź, co robi funkcja reverse w odniesieniu do tablicy.
- Znajdź sposób aby zamienić miejscami dwie zmienne nie używając dodatkowej zmiennej. Sprawdź, czy ten sposób nadaje się do zamiany miejscami wartości trzech lub czterech zmiennych.
- Jeżeli zadanie powyższe wydało ci się dość proste, pora na odrobinę myślenia: zaproponuj i przetestuj sposób przestawienia całej tablicy liczb, tak, aby liczby znajdujące się na końcu tablicy ustawione zostały na jej początku i vice versa. Przykład: tablica @T równa (1,2,3,4,5,6,7,8,9) ma po operacji być równa (9,8,7,6,5,4,3,2,1). W ogólności - niezależnie od liczby swoich elementów.
- Sprawdź co się stanie, gdy spróbujesz wykonać kod:
$tablica[4] = 1; print "@tablica\n";
Co można powiedzieć o elementach tablicy? - Napisz program, który wczytuje do hasza dwie pary nazwisk i imion a następnie wypisuje je. Sprawdź, czy kolejność elementów pozostaje taka sama jak przy prowadzaniu danych. Jeżeli nie możesz nic zaobserwować, wpisz do hasza trzy pary nazwisk i imion.
- Zrób w programie hasz z sześcioma liczbami, wypisz go, następnie odwróć go i wypisz ponownie. W razie potrzeby użyj instrukcji pętli.
- Jak w perlu połączyć dwie tablice? Napisz prosty program demonstracyjny, który wykonuje to zadanie.
- Analogicznie - napisz program, który łączy tablice asocjacyjne. Chodzi jedynie o metodę, odpowiednie tablice możesz na stałe zdefiniować w kodzie programu.
- Sprawdź, czy tablica 20 takich samych liczb daje się przedstawić w postaci hasza i ile ma wtedy elementów. Jeżeli nie masz pomysłu, jak to zrobić - wykonaj konwersję poprzez bezpośrednie przypisanie hasza do tablicy. Odpowiednie dane należy wcześniej zdefiniować w programie.
[c] Piotr Arłukowicz, materiały z tej strony udostępnione są na licencji GNU.