Seminarium

Seminarium Dyplomowe

Witam na stronie z opisem prowadzonego przeze mnie Seminarium Dyplomowego. Na przestrzeni lat postać tego seminarium miała niezmiennie jedną postać: zawsze dotyczyła spraw związanych z szeroko pojętą wizualizacją, i z zastosowaniami naukowo-technicznymi grafiki, animacji, symulacji, i Wolnego Oprogramowania (FOSS ).

Program i założenia wstępne przedmiotu

Ten przedmiot jest w zasadzie końcowym przedmiotem studiów, mającym przygotować studenta do napisania pracy dyplomowej (najczęściej pracy magisterskiej). W ramach przedmiotu wprowadziłem również pewnego rodzaju mentoring, korzystając ze swoich tutorskich doświadczeń, oraz bardzo indywidualne podejście do studenta. W curriculum są zajęcia z metod prezentacji, metod pisania, doboru źródeł, oceny prawdziwości źródeł, rozwoju osobistego oraz wiedza merytoryczna, której zakres oraz wymagane obszary określane są ze studentem indywidualnie. W praktyce zajęcia odbywają się w niewielkiej grupie (maksymalnie były 4 osoby) lub (najczęściej) indywidualnie. Prace magisterskie wykonywane pod moim kierunkiem znacznie się różnią bo tematy są różnorodne i wypracowywane są w trakcie pierwszych spotkań ze studentami. Seminarium trwało poprzednio trzy semestry, obecnie jest krótsze. W edycji 3-semestralnej tematy określaliśmy na początku, następnie moi studenci przechodzi przez ogólny kurs rozwojowo-naukowy, a następnie tematy zostały potwierdzane lub zmieniane, i zaczynaliśmy nad nimi pracę w ciągu kolejnych dwóch semestrów. Drugi semestr najczęściej skupiony jest na pracy doświadczalnej i praktycznej, a trzeci, ostatni semestr (w myśl starej organizacji) przeznaczony był na pisanie i korektę pracy.

Obecnie model zmienił się i semiarium trwa dwa semestry. W pierwszym semestrze student pracuje nad przygotowaniem rozwiązania o którym pisze w pracy, a samo pisanie i szlifowanie trwa przez drugi semestr. Oczywiście, to tylko teoria, i w przypadku niektórych osób ten ogólny plan wyglądał inaczej. Niektórzy studenci kończyli prace wcześniej, niektórzy później. Zawsze z rozmaitych powodów.

Program seminarium (stary)

W wersji 3-semestralnej, semestr pierwszy (rozwojowy) przeznaczony był na następujące tematy i zagadnienia, wyszczególnione poniżej. Ten spis obecnie nie obowiązuje, był to wykorzystywany przeze mnie autorski program w którym pracowałem nie tylko nad tematami informatycznymi, które wybrali studenci, ale także nad ich samym stylem i jakością pracy. Uznałem, że warto (być może po raz ostatni, a dla niektórych, niestety, po raz pierwszy) przedstawić niektóre tematy ważne z punktu widzenia rzetelności i etyki pracy naukowej.

  1. Spotkanie pierwsze - sprawy organizacyjne, formuła przedmiotu, kontrakt, zapoznanie się ze sobą
  2. Temat 1: prawda i fałsz
  3. Temat 2: błędy poznawcze
  4. Temat 3: prokrastynacja
  5. Temat 4, 5, 6: kognitywistyka, o działaniu mózgu, jak system szkolny szkodzi mózgowi
  6. Temat 7: wstęp do badań naukowych
  7. Temat 8: czym jest świadomość
  8. Temat 9: badania naukowe
  9. Temat 10: wstęp do pracy magisterskiej
  10. Temat 11: techniki pisania prac naukowych, dobór literatury, zasady pisania i cytowania
  11. Temat 12: skrypty Pythona
  12. Temat 13: API Blendera
  13. Temat 14: narzędzia i metody przydatne do pisania prac naukowych
  14. Tematy dodatkowe

Program seminarium (nowy)

Obecnie seminarium trwa krócej, więc część "rozwojowa" została skrócona i zintegrowana z indywidualnym tokiem pracy z każdą osobą studencką osobno. Ogólnie tematyka jest taka:

Tematy prac dyplomowych

Seminarium nie musi kończyć się napisaniem pracy mgr. Student może mieć innego promotora, może także zmienić promotora, odejść z seminarium, lub zmienić temat. Wszystko to oczywiście w uzasadnionych przypadkach, wtedy gdy nie jest to sprawa jednorazowego "widzimisię". Tematy, które zebrałem poniżej pochodzą z wielu lat pracy, i jak widać, nie wszystkie dotyczą tematów graficznych; czasami student nie mógł lub nie chciał ich podjać, czasami pochodził z innego seminarium, a czasami były to inne, skomplikowane przyczyny. Niektóre tematy były jednak całkowicie zgodne z profilem, który chcę prowadzić najbardziej. Tematy prac publikuję tutaj bez autorów (którzy przez to pozostają anonimowi).

Tematy, które nie zostały ukończone lub nie zostały rozpoczęte: