Kolejny sukces: Santander Universidades 2014
2014-09-01 00:00:00

Z przyjemnością informujemy, że tegorocznym laureatem nagrody konkursu „Santander Universidades 2014” organizowanego przez Bank Zachodni WBK został dr Piotr Arłukowicz z projektem pt. „Mobilna Fabryka Innowacji”.

Jak pisze Piotr, celem projektu jest stworzenie mobilnej pracowni, na której uczniowie, studenci, doktoranci i pracownicy naukowi razem będą mogli zbudować i oprogramować nowe urządzenia elektroniczne, mające zastosowanie w życiu codziennym i w pracy naukowej. Pracownia wyposażona będzie w laptopy służące do  programowania podłączanych do nich urządzeń, oraz w najnowocześniejszy sprzęt elektroniczny do samodzielnego montażu. Każde stanowisko będzie wyposażone w sprzęt pozwalający zbudować i przetestować sporą liczbę prototypowych układów, przeznaczonych do wspomagania życia codziennego.

Oprócz zestawów ćwiczeniowych do zbudowania, pracownia umożliwi także budowanie i testy nowych wynalazków. Prototypy będą od razu testowane przez studentów i kadrę naukową. Do montażu wykorzystane zostaną technologie druku 3D, zatem odpowiednio wykonane miniaturowe urządzenia będą mogły od razu rozpocząć "służbę" w laboratoriach naukowych. W projekcie brać udział będą doktoranci z Instytutu Informatyki oraz pracownicy Wydziału, głównie z Informatyki i Fizyki. Dokładny skład zespołu znany będzie na początku października.

Pracownia zostanie wysłana "w drogę" po Trójmiejskich szkołach w celu popularyzacji nauki, szczególnie informatyki w zastosowaniach praktycznych. Możliwość samodzielnego zbudowania niedrogich, zaawansowanych technologicznie urządzeń, które wykonają napisane dla nich programy jest dla młodych ludzi wspaniałą okazją do rozpoczęcia przygody naukowej, która może trwać całe życie.

Piotrowi i całemu zespołowi serdecznie gratulujemy.