Zmiany w konfiguracji sieci LAN
2017-07-01 11:04:00

W związku ze zmianami w konfiguracji sieci LAN Wydziału MFI, mającymi na celu poprawę bezpieczeństwa, a w szczególności ochronę wszystkich podłączonych urządzeń przed atakami hakerskimi i zagrożeniem wirusowym, informujemy, że od 15 sierpnia 2017 nastąpi blokada dostępu z zewnątrz do usług sieciowych urządzeń nie będących serwerami.

Od tego dnia, wszystkie urządzenia podłączane do sieci nie będą przyjmować połączeń przychodzących z zewnątrz na publiczne adresy IP. Usługi takie będą odblokowywane dopiero na życzenie użytkownika.

Dla przeciętnego użytkownika sieci zmiana ta nie wymaga podjęcia żadnej dodatkowej akcji i nie wprowadza żadnych dodatkowych ograniczeń. Dostęp do sieci zewnętrznej będzie odbywał się na dotychczasowych zasadach.Ograniczenie dotyczy jedynie usług “wystawianych na zewnątrz” na Państwa lokalnych komputerach przez publiczne adresy IP [klasy 153.19.n.n].

Aby uniknąć przerwy w świadczeniu usług sieciowych, prosimy wszystkich zainteresowanych udostępnianiem usług na swoich urządzeniach (np. WWW, SSH, FTP) poza sieć wewnętrzną o zgłoszenie tego w Pracowni Komputerowej (pok. 28) lub e-mailem (z domeny *.ug.edu.pl) na adres: dhcp@inf.ug.edu.pl przed w/w terminem.